Hemşireler, artık annelere danışmanlık hizmeti verecek

Yenidoğan hemşireleri bundan böyle annelere danışmanlık ve rehberlik hizmeti de verecek. Ailelerle sürekli iletişim halinde bulunacak hemşireler, bebeği aile ve çevresi ile bir bütün olarak ele alacak. Bakımın her aşamasında annenin hazır oluşluk düzeyini değerlendirerek annenin sürece adapte olmasına katkı sağlayacak.

ANNENİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren Hemşirelik Yönetmeliği’ne göre hemşireler, bebeğin anomalili olması, erken veya düşük kilolu doğması hatta kaybı durumunda aileye destek olacak. Bebeğin vücut ısısının korunması ve sürdürülmesini sağlayacak. Annenin ihtiyaçlarını karşılayıp anne-bebek arasındaki ilişkinin niteliğini değerlendirecek.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle ‘kadın sağlığı ve hastalıkları hemşireleri’nin görev ve sorumlulukları da yeniden tanımlandı. Bu ünitelerde çalışan hemşireler genel görev, yetki ve sorumluluklarının yanı sıra, çiftlere, gebelik öncesi eğitim ve danışmanlığını yapacak.

Gebelik dönemi bakım ve izlemlerini yapacak olan hemşire, riskli durumları erken dönemde fark edip önerilen tedavileri uygulayacak. Doğumun uygun şartlarda yapılması için hastayı yönlendirecek. Hemşireler ayrıca aile planlaması, emzirme, genetik hastalık riski taşıyan ailelere danışmanlık hizmetlerini de sunacak.