Hareket kanseri önlüyor

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, daha önce yapılmış, egzersiz ve büyük polipler arasındaki ilişkiyi inceleyen 20 araştırmanın sonuçlarını karşılaştırdı.

İngiliz Kanser Dergisi’nde yayımlanan araştırmada az hareket etmekle polip arasındaki bağlantıya dair en kesin sonuçların elde edildiği belirtiliyor.

Buna göre, düzenli olarak egzersiz yapanlarda, yapmayanlara göre, polip görülmesi olasılığı yüzde 16 daha az. Büyük ya da ileri polip türlerinde bu oran yüzde 30’a çıkıyor.

Adenom olarak da bilinen polipler, bağırsaklarda çıkıntı şeklinde büyüyen oluşumlar ve kanserli değiller. Fakat zaman içinde kansere dönüşebiliyorlar.

İngiliz Kanser Araştırma Vakfı’na göre, bağırsak kanserlerinin çoğu, polipten kaynaklanıyor. İngiltere’de her dört kişiden birinde 50 yaşına kadar bir ya da daha fazla polip görülüyor.

Araştırmayı yürüten uzmanlardan Prof. Kathleen Wolin, egzersizle kanser riskinin azalması arasında bir bağlantı olmasına karşın bunun nedeninin henüz bilinmediğini söyledi.

Wolin, “Birçok açıklaması olabilir. Örneğin, egzersiz bağırsak kanseriyle ilişkilendirilen enflamasyonu azalttığı için olabilir” dedi.