Hamilelere bahar uyarısı

Ağır kış şartları geride kalırken baharla birlikte güneş kendini gösteriyor ve tüm doğa yeniden canlanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Ali Akman, baharın hamileler için dikkatli olunması gereken bir mevsim olduğunu söylüyor.

ÖZENLİ GİYİNİN

Gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı; üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Hamilelerde görülen bu rahatsızlık, zatüreye bile çevirebiliyor. Bu durum da hem anne adayı hem de bebek için büyük bir risk taşıyor. Hamileler sıcaklık farklılıklarına dikkat ederek özellikle güneşin çekilmesiyle birlikte soğuğa maruz kalmamalı, ona uygun şekilde giyinmelidirler.

ALERJİNİN ÖNÜNE GEÇİN

Bahar aylarında doğanın tekrar uyanmasıyla birlikte alerji mevsimi de açılır. Solunum sisteminde çok ciddi değişiklikler olan hamilelerin bu duruma çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle alerjik bünyeli hamilelerde bu durum ölümcül dahi olabilmektedir.

AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

Bahar aylarıyla birlikte hamileler dışarıda yürüme, spor yapma imkanına kavuşabilmektedir. Spor için uygun giyinmek hamiler için çok önemlidir. Ödeme yatkınlık nedeniyle bol ayakkabılar tercih edilmeli, uygun giyinmeli, su kaybı hamilelerde çok önemli olduğu için bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

DEPRESİF OLMAYIN

İnsanların duygularında en ciddi değişikliklerin bahar aylarında olduğu, örneğin depresyon atakları, intiharların en sık bahar aylarında görüldüğüne dair birçok bilimsel yayın bulunmaktadır. Değişen hormonların etkisiyle bu durum özellikle anne adayları için hem hamilelik sürecinde hem de özellikle doğumdan sonra lohusalık sürecinde çok önemlidir. Lohusalıkta görülen depresyonun bahar aylarında daha sık görüldüğü bilinmektedir.

SEBZE MEYVEDEN ŞAŞMAYIN

Anne adayları baharla birlikte daha fazla enerji tüketecekleri için daha besleyici ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Bahar mevsimiyle birlikte sebze ve meyve çeşitliliğinin artması ve taze olması hamilerin beslenmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Birçok bilimsel yayında iyi ve kaliteli beslenmenin hem hamile sağlığı hem de bebek gelişimi için çok önemli olduğunu gösteren bulgular vardır.

Hamilelerin direncinin artması, bebeğin gelişiminin sağlıklı olması için hamilelerin protein ve vitaminden zengin beslenmeleri çok önemlidir. Bahar aylarında hamilelik bu açıdan büyük bir avantaj sağlamaktadır. Protein ve vitaminden zengin beslenmenin erken doğum riskini azalttığını, doğum ağırlığı daha fazla ve daha zeki bebeklerin dünyaya geldiğini gösteren birçok bilimsel yayın mevcuttur.