Hafta sonu fazla yiyenlere özel diyet

Hafta içi yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra yorgunluğu üzerimizden atmak için hafta sonunda gezer, alışveriş yapar, sinema, tiyatro ya da konsere gider ve sevdiğimiz yiyecekleri yeriz. Güne yoğun bir kahvaltıyla başlar, genellikle geç kahvaltı yaptığımız için öğle öğününü de genellikle atlarız ve akşama kadar gezip, eğlendikten sonra bir şeyler yemeğe karar verir ve gün boyu hiç bir şey yemediğimiz için de genellikle ne yediğimize pek fazla dikkat etmeyiz. Kahvaltı geç dahi yapılmış olsa, akşama kadar hiçbir şey yememek, sağlıklı değildir. Belki gezerken veya eğlenirken açlık hissedilmeyecek ve bu nedenle hiçbir şey tüketilmeyecektir; ama evden çıkarken çantaya atılacak bir meyve veya birkaç adet bisküvi ile pratik bir öğün oluşturabilir ve bedenin uzun süre aç kalması engellenebilir.

AÇIK BÜFELERE DİKKAT

Uzun süre aç kalan vücut, aç kaldığı bu dönemde ihtiyacı olan enerjiyi depolardan karşılayacak ve dolayısıyla bu nedenle açlık hissedilmeyecektir. Bu nedenle öğün atlamak yerine, kahvaltınızı geç yaptığınız için bunun paralelindeki diğer öğünlerinizi kaydırabilirsiniz ve böylece öğün atlamamış olursunuz. Hafta sonu için güzel bir tatil planlayıp bedenlerini ve ruhlarını dinlendirenler, tatil sonrasının kabus olmaması için özellikle açık büfeden sağlıklı seçimler yapmalıdırlar. Her öğünde lif açısından zengin sebze, salata muhakkak tüketmelidirler. Yemeğe salata veya bir kase çorba ile başlamak sonrasında daha fazla yenilmesini de önleyecektir. Kızartma yerine ızgara veya fırında et, tatlı büfesinden ise sütlü tatlılar tüketilmesinde fayda vardır. Beyin, yemeğe başlandıktan yaklaşık 20 dakika sonra tokluk merkezini uyarır. Dolayısıyla bu süreyi doldurmak ve daha fazla yememek için yemekte oyalanmak gerekir. Bunun için de ideal yöntem, gıdaları yavaş ve iyi çiğneyerek yemek süresini uzatmaktır. Tabaktaki yemekle oyalanırsanız, daha az yersiniz.

RESTORANA KURT GİBİ AÇ GİTMEYİN

Çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler fazla tüketilmemeli.
Kan şekerinin dengelenmesi ve bağırsak hareketlerinin artması için her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılmalı.
Yemek yenecek mekana kurt gibi aç gitmemeli, sipariş vermeden ekmek sepetindekiler bitirilmemeli.
Ekmek üzerine yağ sürülmemelidir; bu işlem en bayat ekmeği bile lezzetli yapar.
Mönüye göz atmak için iki dakika daha uzun süre harcanmalı.
Lezzetli olduğu kadar besleyici de olan bir yemek seçilmeli.

SAĞLIKLI ÖNERİLER

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, kesinlikle atlanmamalı. Kahvaltıda peynir, zeytin, kepekli ekmek, domates, salatalık, omlet, menemen veya haşlama olarak yumurta yemenizde fayda var.
Kahvaltıda eğer kek tüketmek isteniyorsa, kepekli undan ve kurutulmuş meyvelerden yapılmış bir kek yenmeli.
Öğle, akşam yemeği ve ara öğünler atlanmamalı, az az ve sık sık beslenmeli.
Sıvı alımına dikkat edilmeli ve günde yaklaşık 2-2,5 litre su içilmeli.
Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi amacıyla sebze ve meyve tüketimi artırılmalı.
Kızartmalar yerine ızgara, fırında ya da haşlama yöntemi ile pişirilmiş yemekler yenmeli.
Yarım porsiyonlar sipariş edilmeli ya da tam porsiyon arkadaşlarla paylaşılmalı.
Yenilemeyenleri eve götürme seçeneği olduğundan illa bitirmek için ısrar edilmemeli.

TAYLAN KÜMELİ