Güllüoğlu’ndan kadayıfa yeni yorum: Billuriye

Tatlı denince akla ilk gelen isim olan Güllüoğlu’ndan yepyeni bir tat. İşe Kağıthane’den başlayıp dünyaya baklava yediren Güllüoğlu’nun, Gaziantep’in doyumsuz tadı fıstık ile kadayıfı buluşturduğu Billuriye Tatlısı, görüntüsü kadar lezzetiyle de fark yaratıyor. İki kat tel kadayıfın arasında yer alan bol antepfıstığını tamamlayan şerbet ile damak şöleni yaratan Billuriye, sofralarınızın yeni tadı olacak.

140 yıldır tatlının değişmez adresi olan Güllüoğlu, kadayıfı Gaziantep’in en özel lezzeti antepfıstığı ile birleştirdiği Billuriye’yi tatlı severlerle buluşturuyor. Filmlere ve kitaplara konu olan saray mutfaklarında, “şerbetli tatlılar” sofraların olmazsa olmaz tamamlayıcısı sayılırdı. Kadayıf bu tatlar arasında, Osmanlı’dan bu yana yemek kültürümüze yerleşmiş en özel tatlıların başını çekiyor. Yapımı emek ve özen isteyen kadayıfın, günümüze kadar çeşitli kültürlerde farklı işlenerek, yeni yorumlar kazandığı biliniyor. Bu yorumların içerisinde en yenisi; Gaziantep’e özgü olan ve enfes tadı ile tatlı-tuzlu onlarca yemeğe katılan antepfıstığının hayat verdiği Gülllüoğlu Billuriye Tatlısı.

Tel kadayıfın üzerine yoğun olarak serpilen antepfıstığının yine ince bir kat tel kadayıfla örtülmesi ile hazırlanan Billuriye, en son eklenen sıcak şerbetiyle doyumsuz lezzetini tamamlıyor. Fıstık yeşilinin altın sarısı şerbet ile birleşmesi ile oluşan görüntü, Billuriye’nin hem göze hem mideye hitap etmesini sağlıyor. Un ve su karışımı ile elde edilen hamurun ince teller haline getirilmesiyle yapılan geleneksel tel kadayıf, Güllüoğlu’nun yeni yorumu ile damaklarda yeni bir tatlı geleneği başlatıyor.

Nejat Güllü’nün Güllüoğlu’nda hayat bulan Billuriye 49 TL/kg satışa sunuluyor.