Gribe karşı savaş

Yapılan bir araştırmaya göre haftanın birkaç günü düzenli olarak spor yapan kişilerin mevsim değişikliğinde yakalandığı soğuk algınlığı sayısını yarı yarıya azalttığı görüldü.

Yapılan anketlere göre her yetişkin birey yıl içerisinde 2–4 kez arasında gribe yakalanıyor. Çocuklarda ise bu sayı iki katına çıkıyor.

Grip aşısı bu soruna çare olabiliyor. Ancak bir kez gribe yakalandığınızda aşının hiçbir yararı olmuyor.

 İşte grip virüsünü aldıktan sonra ise yapabileceğiniz şeyler aslında çok basit:
1) Bol sebze meyve tüketin ve aldığınız vitaminlerle gribe meydan okuyun.
2) Havlunuzu ve kullandığınız eşyaları sık sık değiştirin. Mikroplar etrafa yayıldığında uzun süre hayatta kalırlar ve etkileri geçmez.
3) Spor yapmaktan asla vazgeçmeyin. Spor yapan kişilerde grip virüsü daha az görülüyor. Direnciniz arttığı için bakteriler ve virüsler kolayca çoğalamıyor ve sizi hasta edemiyor. Düzenli yaptığınız spor hem vücudunuzu hem de savunma silahınız olan bağışıklık sisteminizi güçlendirecek.
4) Ellerinizi ve yüzünüzü hijyenik sabunlarla yıkayın ve kişisel bakımınıza özen gösterin.
5) Ağır parfümler kullanmayın. Cildinizin hava almasını engelleyen ve kalitesiz olan bu ürünler bakterilerin ve virüslerin vücudunuzda barınması için ortam oluşturur.
6) Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Griple Diş fırçalamanın ne alakası var demeyin! Boğazınızda bulunan mikroplar diş arasında kalan parçacıklara tutunur ve çoğalırlar.
7) Meyve ve bitki çayları direncinizi artırarak bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir ve mikroplara karşı savunmanızı artırır.