Göz kırpmak neyin göstergesi

Her seferinde göz kapakları kapanır, tuzlu bir sıvı gözyaşı keselerinden gözün yüzeyine salgılanır ve burada bulunan toz parçacıklarını temizler. Normalde her 4-6 saniyede bir göz kırparız. Ancak bazı durumlarda bu sıklık değişebilir.

BEBEKLER 10- 15 KEZ KIRPAR
Göz kırpmayla ilgili en ilginç gerçek, bunu aslında korneanın temizlenmesi için ihtiyacı olduğundan daha sık yapmamızdır. Örneğin bebekler dakikada bir kez göz kırparken yetişkinler 10-15 kez kırpar.

Araştırmalara göre önemli bir bilgi dinlerken göz kırpmayı otomatik olarak engelliyoruz. Ancak dinlemediğimiz ve sadece bilgiyi işlediğimiz zaman bunu daha sık yapıyoruz. Bu sayede beynin algıyı bir ölçüde azaltıp işleme geçmiş olduğunu anlayabiliyoruz.

Örneğin, ilginç bir şey okurken dakikada 3-8 kez göz kırparken ilgimizi çekmeyen bir aktivite esnasında bu sayı 15’e kadar yükselebiliyor. Ayrıca bir sayfadan başka bir sayfaya ya da bir satırdan başka birine geçerken göz kırpıyoruz.

Göz kırpışlarımız hiçbir zaman birbirinin aynısı değildir. Savaş pilotları üzerinde yapılan gözlemler sonucunda düşman bölgesinde gezerken daha az göz kırptıkları belirlenmiştir. Bunun nedeni olarak dikkat isteyen bir durumda bulunmaları gösterilmiştir.

Göz kırpma sayımız ve sıklığımız bizim ne kadar dinlenmiş olduğumuzun da göstergesidir. Yorgun birisinde bu sıklık çok fazlayken tamamen dinlenmiş birinin daha az göz kırptığını gözlemleyebiliriz.