Gıda Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri

Gıda zehirlenmesi bakteri, parazit, virüs yada toksinlerin bulunduğu su veya yiyeceklerin tüketilmesi nedeni ile olur. İşte gıda zehirlenmesi nedenleri ve belirtilerini şu şekilde sıraladık.

Gıda zehirlenmesine neler sebep olur?

Bakteri ile temas eden et ve tavuk ürünleri

Kümes hayvanlarının, kırmızı etin iyi pişirilmemesi.

Pişmiş olan yemeklerin 1 saaten uzu süre dışarıda bekletilmesi.

gida-zehirlenmesi-nedenleri-ve-belirtileri-6425180

Uzun süreli buzdolabı dışında bekletilen süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi pasterize edilmememiş süt ürünleri ve meyve suları. Bozuk yumurta Dondorulmuş gıdaların soğuk zincirin bozulmasından sonra da tüketilmesidir. Bununla birlikte çiğ balık ve çiğ istiridye, iyi yıkanmayan sebze ve meyveler, Kusma ve ishal gibi belirtiler gösteren biri ile yemeklerin paylaşılması, kaynağı belli olmayan sular gibidir.

gida-zehirlenmesi-nedenleri-ve-belirtileri-6425154

Bozulmuş gıdalar tüketildikten bir süre sonra mide bulantısı başlar. Bu sırada da giderek şiddetlenen mide krampları yaşanabilir. Zaman geçtikçe kusma ve ishal görülür. Dışkı kanlı olabilir ve bu durumda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

gida-zehirlenmesi-nedenleri-ve-belirtileri-6425148

Kusma genellikle 1 ile 3 gün devam eder. Mide krampları ve genel olarak mide rahatsızlığı 1 hafta boyunca sürer. İshal ise 2 -3 gün devam eder. Mide krampları ve genel olarak mide rahatsızlığı 1 hafta boyunca sürer. Gıda zehirlenmesinde mide kramplarına iştah kaybı, 38 derece yada üzerinde yüksek ateş, ürepertiler, kas ağrıları ve yoğun bir halsizlik eşlik edebilir. Zehirlenmelerin büyük çoğunluğunda belirtileri 1-2 gün içerisinde hafiflemektedir. Ancak kusma 2 günden uzun süredir devam ediyorsa ve kan ile birlikte geliyorsa, dışkıda kan var ise çift görme yaşanıyorsa, konuşma bozukluğu görülüyorsa hasta hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. İshal hastanın vücudunun ileri derece susuz kalmasına yol açabilir. Ağız kuruluğu, gözlerin içeri çökmesi, idrara çıkmama yada az miktarda koyu renkli ve kokulu idrar çıkarma ciddi susuzluk belitrileridir.