Genç kadın kendisiyle evleniyor

Tayvanlı genç kadın Çen-Wei-Yih davetiyeleri hazırladı, bir düğün planlayıcısı tuttu, harika bir beyaz elbise giydi, duvağını taktı, bir dizi fotoğraf çektirdi ve bu mutlu olayı 30 arkadaşıyla kutlamak için bir salon kiraladı. Buraya kadar şaşırtıcı bir şey yok. Şaşkınlık, bir damat olmadığı öğrenilince başlıyor. 30 yaşındaki Çen, gelecek ay kendisiyle evlenecek.

'EVLENECEK BİRİNİ BULAMADIM, NE YAPAYIM?'
Gördüğü erkeklerden etkilenmeyen ancak evlenmesi için sosyal baskıya maruz kalan Taipei’li ofis çalışanı, “30 yaş benim için önemli bir dönem. İşim ve tecrübem iyi durumda ama evlenecek birini bulamadım. Bu durumda ne yapabilirim ki? Evlilik karşıtı değilim, sadece geleneğin sınırlarında farklı bir fikri ifade etmek istedim” diyor.
Tayvanlı kadınlar, ekonomik statüleri yükseldikçe daha geç ve az evleniyor; bu da hükümeti düşen doğum oranları ve bunun üretime etkileri üzerine düşünmeye itiyor.

TÜRKİYE'DE OLMUŞTU

Tayvanlı Çen’inkine benzer hatta ondan çok daha iyi hazırlanılmış bir merasimi 2002 yılında İzmirli sanatçı Sabire Susuz düzenlemişti. O zaman 35 yaşında olan sanatçı, ‘İnsanların mutlaka başka biriyle evlenmek zorunda olmadığını kanıtlamak için’ kendisiyle evlenmişti. Vücudunu tam ‘ortadan ikiye bölüp’ yarı gelin-yarı damat olan Susuz, bu performans projesine ‘Benlendim’ adını vermişti. Susuz’un davetiyesinde gelinin adı Sabire, damadınki de tersten yazılışı Eribas’tı! (Radikal hayat)