Gazetecilerden kadına şiddete karşı uygulama

Hindistan’da kadınlara karşı şiddete daha fazla sessiz kalmak istemeyen iki gazeteci, kadınların kendilerini daha iyi savunabilmesi için akıllı telefonlar için yeni bir uygulama geliştirdi.

Şveta Punj, meslektaşı Hindol Sengupta ile geliştirdikleri uygulamadan böyle bahsediyor:

Kadınların güvenliği bizim için çok önemli bir konu. Ancak bu konuda harekete geçmek yerine, polis ve hükümet suçu sürekli birbirinin üzerine atıyor. Devletin buna karşı harekete geçmemesi ise bizi çileden çıkarıyor. Biz de meseleyi kendi yöntemlerimize göre halletmek istedik. Çünkü teknolojinin gücüne inanıyoruz.”

‘Geri Vur’

İki kadın gazeteci, akıllı telefonlar için geliştirdikleri “Fight Back – Geri Vur” isimli uygulama ile şiddetle karşılaşan kadınlara yardımcı olmak istiyor. Günlük hayatta taciz tehlikesiyle karşılaşan kadınların yardıma daha çabuk ulaşmasını sağlayan uygulama, yıllık 100 rupi, yani yaklaşık 1,5 euro karşılığında yüklenebiliyor.

Fight Back” isimli uygulamanın nasıl işlediğini şöyle anlatıyor: “Diyelim ki akşam dışarı çıkıyorsun. Evden ayrılır ayrılmaz uygulamayı aktive ediyorsun. Böylece uygulama, gittiğin her yerden gps sinyalleri gönderiyor ve izlenebilmeni sağlıyor. Acil bir durumda da şu düğmeye basıyorsun. Beş saniye içinde uygulama otomatik olarak önceden ismini kaydettiğin beş kişiye e-mail ya da mesaj yolluyor. Ayrıca Facebook sayfasının üzerinde de bir sinyal beliriyor. Sonuç olarak, gps bilgileri sayesinde herkes senin nerede olduğunu görebiliyor.”