Fıtığa karşı egzersiz

Özellikle boyun ve bel fıtığı en sık rastlanan rahatsızlıklardandır. Bu egzersizler sizi bel fıtığından uzak tutacaktır.

 

BEL FITIĞINA KARŞI EGZERSİZ

Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün, ayak tabanlarınızı yere bastırın ve vücudunuzu gevşetin.

Karın kaslarınızı, karın ve kalçanızı yere yaslayın. Belinizin çukuru yere temas etsin. Kalça kaslarınızı kasın ve 10 saniye durduktan sonra gevşeyin.

Yerde yatar pozisyondayken, sağ bacağınızı olabildiğince bükün . Dizinizi ellerinizle kavrayın ve kendinize doğru çekin. Sonra hareketi sol bacağınızla tekrarlayın.

Yine yatar pozisyonda, bu sefer iki bacağınızı da bükerek karnınıza doğru çekin. Bu işlemi yaparken ellerinizden de yardım almanız mümkün.

Sırt üstü yatarak kollarınızı her iki yana uzatın.  Dizlerinizi hafifçe kırın. Kollarınızı öne doğru dizlerinize uzatarak, başınızı ve omzunuzu hafifçe kaldırın.

Sırtüstü yatar pozisyondayken, bir bacağınızı dümdüz şekilde tutarak yukarıya kaldırın ve indirin. Hareketi daha sonra diğer bacakla tekrarlayın.

Yere sırtüstü uzanın. Dizlerinizi hafifçe bükün, ayaklarınızı açın. Ayak tabanı yere basar biçimdeyken, belinizi ve kalçanızı yavaşça yerden kaldırın. Birkaç saniye bu şekilde durduktan sonra gevşeyin.

Yapacağınız bu 6 bel egzersizi, gün geçtikçe bel kaslarınızın güçlenmesini sağlayacak ve sizi fıtıktan koruyacak. Eğer fıtığınız varsa, hareketleri yapmadan önce doktora danışın.