Fil hafızasına sahip olun

Yeni araştırmaya göre sorun çok fazla şey bilmenizden kaynaklanıyor. Hafıza şampiyonu Dominic O’Brien, basit uygulamalarla hafızanızı canlı tutabileceğinizi belirtiyor;

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN….

* Journey Methodu hafıza şampiyonlarının kullandığı en iyi hafıza tekniğidir. Eğer bir listeyi ezberlemek istiyorsanız madde madde haline getirin. Jorney Methodu ile asla unutmazsınız.

Örneğin, kahve, muz, deterjan, yumurta, fırça, pirinç, domates, süt, meyve suyu ve yağdan oluşan 10 maddelik alışveriş listenizi şöyle ezberleyebilirsiniz:

Alacaklarınızla günlük duyularınızı ilişkilendirin. Kahve neden tezgahın üzerinde muzu mutfağa kim getirmiş? Deterjanda yeni halınızın üzerine dökülmüş. Bazı yumurtalar da merdivenlerde kırılmış. Bu tarz sizin için önemli olan şeylerle alacaklarınızı ilişkilendirin. Bir hikaye yaratın.

* Gizli numaralar şifreler, banka hesapları, ödenecek fatıralar gibi sayısal rakamları hafızamızda tutmakta zorlanırız. Sayıları hafızada tutmanın en kolay yolu onları benzer imaj kodlarına çevirmektir;

Örneğin:
0 = Top, yüzük ya da lastik
1 = Sokak lambası veya mum
2 = Kuğu veya ördek
3 = Kelepçe veya dudaklar
4 = Yelkenli veya bayrak
5 = Yılan veya deniz atı
6 = Golf sopası, Filin gövdesi veya tek gözlük
7 = Bumerang ya da balta
8 = Kardan adam
9 = İpli balon veya kement

* Şimdi 1792’i yeni banka şifreniz olarak bu şekilde kodlayın. Bankara elinizde bir mum ile geldiğinizi hayal edin (1). Bankaya girdiğinizde diğer elinizdeki bumerangı müdüre doğru attınız (7), bu sırada bileğinize bağlı balon vardı(9). Balonun üzerinde bir kuğu resmi vardı(2). Şimdi pin numaranızı çok zor unutursunuz. Kendi PIN kodunuz içinde buna benzer bir çalışma yapabilirsiniz

* Hafızanızla ilgili ‘unutma eşiğinizi’ bilmeniz oldukça önemli. Hafızanızda tuttuğunuz ve 5 kereden fazla hatırlamaya ihtiyacınız olmayan bilgileri biraz daha gerilere çekebilirsiniz. Eğer sınavlara çalışıyorsanız 24 saat, bir hafta ve bir ay sonra aynı bilgileri tekrar hatırlamaya çalışın. Bu bilgiler 3 ile 6 ay arasında daha kolay hatırlanacak, eğer kullanılmadıysa gerilere atılacaktır.

* Bazı bilgiler arasında ilişki kurun ve bunları öykülendirin. Buna Link ve Öyküleme Metoduyla hafızada tutma deiniliyor. Örneğin merdiven, kitap, kelebek ve pipoyu hatırlamaya çalışın. Şimdi merdivenden çıktığınızı hayal edin. En üst basamakta bir kitap buldunuz. Kitabı açtığınızda bir kelebek uçtu ve piponuzun üzerine kondu. Bu hikayeyi ve 4 objeyi kimse unutmaz.

Hafızanızı geliştirmenin anahtar yolları:

* Gece iyi uyuyun
* Beyninizi sakinleştirin
* Beyninizi genç tutmak için bir dil veya müzik aleti çalmayı öğrenin
* Beyni çalıştırmak için puzzle yapın
* Sağlam kafanın sağlam vücutta bulunduğunu unutmayın
* Aklınızı keskin tutmak için sosyal olun