Fazla tuzun zararları

Fazla tuz kemik kaybına yol açabilir. Gıdalara lezzet vermesi için eklenen tuz, sağlık için hem yararlı hem de zararlı olabilir. Fazla tuz tüketiminin kemik kaybına neden olabileceğini belirten uzmanlar, özellikle kilolu kişileri uyardı.

Önemli bir elektrolittir
Yemeklerin tadını değiştiren tuz, sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaması için bilinçli tüketilmeli. Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören yeteri miktarda tuz tüketiminin yaşamın her dönemi için gerekli ve önemli olduğunu belirterek “Ancak fazla tuz alımı idrarda kalsiyum atımını arttıracağı için kemik kayıpları yani osteoporoz oluşabilir” dedi. Akören, “Tuz, insan bedeni tarafından üretilemeyen, ancak sağlıklı çalışması için dışarıdan alınması gereken önemli bir elektrolittir” diyerek tuzun vücuttaki işlevleri konusunda şunları söylüyor: ” Vücudumuzda tuz-sodyum olması vücudun sağlıklı sıvı dengesi, vücudumuzdaki elektriksel metabolik işlevlerin sağlıklı çalışması, hayat fonksiyonlarımızın performansı, kas fonksiyonlarımızın sağlıklı çalışması, sindirim ve sinir sistemi fonksiyonları için gereklidir.”

Kilo vermek isteyenlere uyarı!
Beslenme Uzmanı Zehra Akören, fazla tuz tüketmenin kilo alımını, vücutta biriken su (ödem) olarak etkileyebileceğini belirterek zayıflamak istenler için şu önerilerde bulundu: “Sağlıklı kilo kontrol beslenme programlarında tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. Zayıflamak isteyenler, lenf kanallarını temizlemek için lenf drenaj masajı yaptırabilirler.”

Günde 1,5 gram
Sağlıklı bir beden için günde en az 1.5 gram tuza ihtiyaç olduğunu söyleyen Akören, miktar aşımında olabilecekleri ise şöyle anlattı: “Yetişkin ve sağlıklı bir insanın günlük tuz gereksimi 4-6 gr arasında değişir. Bu miktarın yüzde 65-85’ini gün içerisinde işlenmiş gıdalardan, ekmekten, et ve ürünlerinden, balık-yumurta gibi gıdalardan alırız. Sodyum yiyeceklerin öz yapısında doğal olarak bulunur. Hazır paketlenmiş yiyeceklere konan çeşitli katkı maddeleri sodyum tüketiminin artmasına neden olur. ”