Facebook Instagram’ı satın alacak

Henüz Ekim 2010’da hayata geçen Instagram, 18 aylık süreçte değerini bir milyar dolara yükselterek büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Stanford Üniversitesi mezunu iki arkadaş tarafından bir iPhone uygulaması olarak hayata geçirilen Instagram, yüz binlerce oyun ve uygulamanın yer aldığı mobil cihaz piyasasında öne çıkabilen çok az sayıdaki girişimden biri olmayı başardı.

Çalışan sayısı 15’i geçmeyen Instagram’ın kurucuları Mike Krieger ve Kevin Systrom, dün yaptıkları açıklamada şirketlerini bir milyar dolar nakit karşılığında Facebook’a sattıklarını açıkladı. Instagram’ın Şubat 2011’de 30 milyon dolar olan piyasa değerinin bir günde bir milyar dolara çıkması, teknoloji dünyasında yer alan en küçük şirketlerin çok kısa zamanda ne kadar başarılı olabileceğinin belki de en iyi örneği haline geldi.

Instagram’ın piyasa değeri, henüz geçtiğimiz hafta 500 milyon dolardı. Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, bu rakamı bir gecede bir milyar dolara çıkardı.

Satın alım hakkında bilgisi olan kaynaklar, Instagram’ın satılması fikrinin şirketin yüzde 45 payla en büyük hisse sahibi olan Systrom’dan geldiğini belirtti. Instagram’ın ilk yatırıcımları arasında bulunan Baseline Ventures şirketinin kurucularından Steve Anderson, “İki CEO arasında halledilen bir anlaşma oldu” ifadesini kullandı.

FACEBOOK’UN ELİ GÜÇLENECEK

Dünya genelindeki üye sayısı 900 milyona yaklaşan Facebook, kendisiyle aynı hizmetleri sunan rakip şirketlerin büyümesine olanak tanımak istemiyor. Fotoğrafların anında paylaşılabildiği ve üye sayısı hızla 30 milyona ulaşan Instagram, yüz milyonlarca kullanıcısının fotoğraf arşivini içeren Facebook için önemli bir rakipti.

Facebook, bugüne kadar irili ufaklı birçok satın alım yapmıştı. Instagram, Facebook tarhinin en büyük satın alımı olurken, Zuckerberg, “Instagram’ın alınması bir dönüm noktası… Bir daha böyle bir satın alım yapmayı planlamıyoruz” dedi.Instagram, kullanıcılarına iPhone ile çektikleri fotoğrafları biröçok efektle değiştirerek hemen paylaşma imkanı veriyor. Örneğin, çektiğiniz fotoğradı eski bir Polaroid görünümüne getirebiliyorsunuz.