Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları

Home office çalışmak… Ya da yerli adıyla söylersek evden çalışmak… Ofis hayatından, çalışmaktan bıkan insanlar için oldukça hoş geliyor kulağa. Tabii bunda uzun ve yorucu çalışma saatlerinin etkisi yok denilemez.

Baksanıza; Hollanda, Belçika, Almanya gibi ülkelerde haftada 35 saatten fazla çalışılmıyor, hafta sonları tatil. Oysa ülkemizde haftanın altı günü çalışmak oldukça sık gözlenen bir durum. Günde 10 saat çalışmak da cabası… Siesta yapılan ülkeler; Yunanistan ve İspanya’ya imrenmemek mümkün mü?

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları

Demek ki çalışanlar, çalışma koşullarının biraz daha rahat olması derdinde. Bu nedenle cezp ediyor evden çalışmak. Bir bilgisayar, bir telefon ve tabii ki internet bağlantısı yetiyor bu iş için.

Home office çalışma Türkiye’de uygulanıyor mu?

Patronlar için de çekici gelmeye başlayan evden çalışma modeli, giderleri küçültmek için bir yol olarak görüldü son zamanlarda. Ama tabii bahsettiğimiz patronlar bazı Avrupa ülke sınırları içinde yaşayanlar. Türkiye’de home office çalışma, henüz patron katında dört dörtlük kabul edilmiş ve çok fazla şirkette uygulanan bir yöntem değil.

Türkiye’de birkaç yıl önce evden çalışma işini başlattığını ilan eden ilk kişi reklamcı Ali Taran olmuştu. Bu fikir epey destekçi bulsa da tüm şirket çalışanlarının evden çalıştığı bir model yaygınlaşmadı.

Ancak yine de evden çalışmaya geçen şirketlerle ilgili bazı rakamlar mevcut. Örneğin, Hürriyet İK’nın verdiği bilgiye göre HP’de çalışanların yüzde 40’ı evden çalışıyor, Siemens ise birkaç ay önce Ankara ofisindeki tüm çalışanları için evden çalışma uygulamasını başlattı. Siemens Genel Müdürü Hüseyin Gelis’in tahminine göre de 2015’te beyaz yaka çalışanların yüzde 20’si evden çalışır hale gelecek, on yıl sonra ofislerin yarısına gerek olmayacak.

Hangi iş alanları home office çalışabilir?

Bu tahminler şirketler açısından ne kadar gerçekleşir bilemeyiz ama evden çalışmanın, bireysel çalışılan meslek alanlarında şimdiden bir heyecan yarattığı yadsınamaz. Örneğin, internet tabanlı işler, gazetecilik, fotoğrafçılık, reklamcılık, danışmanlık, satış, pazarlama, AR-GE, tasarım, editörlük, redaktörlük, emlakçılık gibi.