Evde Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır?

Vücudun ruhsal ve bedensel olarak arınması, yaşlanmaya neden olabilecek zehirli atıkların atılması anlamına gelen detoks, vücudu negatif toksinlerden arındırarak kendimizi mutlu ve daha enerjik hissetmemizi sağlar. Normalde bu toksinleri atmak için vücudumuzun bir sistemi vardır fakat tükettiğimiz gıdalar ve çevre koşulları gibi olumsuz etkenlerden ötürü kolaylıkla atamayız. Ara ara uygulayacağınız detokslarla sisteme yardımcı olarak toksinlerin vücudumuzdan atılmasına sağlayabilir. Genellikle taze meyve ve otlarla hazırlayabileceğiniz popüler detokslardan biri olan yeşilçaylı limonlu detoks tarifini sizlerle paylaşacağız.

Malzemeler:

– 1 adet taze sıkılmış limon suyu

– 1 adet yeşilelma

– 1 tatlı kaşığı mate çayı

– 2 çorba kaşığı yeşilçay

– 3 tane karanfil

– 3 tane karabiber

– 1 adet çubuk tarçın

– 1 litre su

 

Yapılışı:

1 litre suyun içerisine elmalar dilimlenenerek içerisine 1 çay kaşığı mate çayı karanfil ve karabiber eklenir. 1 adet kabuk tarçın 1 adet taze sıkılmış limon ve 2 çorba kaşığı yeşilçay eklenir. Bu karışım 2-3 dakika kaynatılarak 5-10 dakika kadar demlemeye bırakılır. Çayı süzdükten sonra gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Kimler Detoks Yapmamalı?

– Şeker hastalığı, gur ve tansiyon hastaları olanlar

– Küçük çocuklar

– Kan şekeri düzensizliği yaşayanlar

–  Kalp ve damar bozukluğu olanların detoks yapmaması önerilir.

 

Ayrıca detoks yaparken; kahve çeşitleri, kırmızı et, süt ürünleri, şeker, işlenmiş ürünler (salam,sosis,sucuk), kızartma, hamur işleri, sigara ve alkol kullanılmamaya dikkat ediniz. Fakat detoks yaparken tuzsuz ve kavrulmuş kuruyemişleri (fındık, ceviz, badem, kaju), baklagiller, balık ve taze meyve-sebzeleri tercih etmeniz detoks yaparken gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz besinlerdendir.

 

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

detoks çayı, detoks çayı nasıl hazırlanır, yeşilçay, limonlu yeşilçay, detoks çayı nasıl yapılır, kimler detoks çayı içebilir, kimler detoks çayı içmemeli, detoks çayı faydaları, detoks çayı nelere iyi gelir, detoks çayı yapmak için malzemeler