Eskimiş sutyen nelere yol açabilir

Çoğu kadın giysilerine gösterdiği özeni her gün kullandığı sutyenlerine göstermiyor. Oysa yanlış beden sutyen kullanmak ya da yıpranmış bir sutyeni giymeye devam etmek ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. İşte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;

Omuz ve sırt ağrısı: Sutyen askılarının gevşek olması özellikle iri göğüslü kadınlarda, tüm ağırlığın omuz ve sırt bölgesine binmesine ve bu bölgede ciddi ağrılar oluşmasına yol açabiliyor. Buna dikkat etmeli ve askıları gevşemiş sutyenlerinizi kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Göğüsleriniz büyükse, kalın askılı, bedeni kavrayan sutyenler seçmelisiniz.

Koşarken göğüslerde acı hissi: Eğer hareket halindeyken göğüsleriniz acıyorsa, bu sutyeninizin bol geldiği ya da zamanla bollaştığı anlamına geliyor. Askıları ve alt kısmı size tam bile olsa, göğüslerinizin içine oturması gereken bölüm büyük olabilir. En uygun sutyeni seçmek için tam kup bedeninizi, yani A, B ya da C mi olduğunuzu mutlaka öğrenmelisiniz.

Omuz ve göğüs altında izler: Sutyenin çok sıkı olması da sorunlara ve göğüslerde deformasyona yol açabilir. Çok sıkı ve rahatsız sutyenler satın almaktan kaçınmalı, aldığınız sutyenin askılarını mutlaka kendinize göre ayarlamalısınız.