Erkekler eşine beyaz eşya hediye ediyor

Satın alma kararı vermeden önce internette araştırma yapmaya alışan Türk halkı artık beyaz eşyasını da “online” alıyor.

HizliAl.com’un verilerine göre 2011’de e-ticarette beyaz eşya satışları yüzde 100 artarken, Anadolu erkeği eşine özel günlerde beyaz eşya alır oldu.

HizliAl.com’un 2012 Sevgililer Günü raporuna göre Anadolu erkeği, sevgililer gününde eşine çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi almayı tercih etmiş. Aynı durumun 8 Mart Kadınlar Günü’nde de yaşanması bekleniyor.

Bu yıl ilk kez “Sevgililer Günü“nde beyaz eşya kategorisinde büyük bir artış yaşadıklarını ifade eden HizliAl.com genel Müdürü Gülbin Çoruh, “Tüketicilerimize sunduğumuz avantajlı fiyat ve taksit seçeneklerinin yanı sıra dönem dönem yürüttüğümüz ücretsiz kargo hizmeti de bu talebi artırıyor. İthalatçı firma olmanın verdiği güçle, müşterilerimize uygun fiyat avantajları sunmaya 2012’de de devam edeceğiz” diye konuşuyor.

HizliAl.com’un verilerine göre, bu durum sadece İstanbul-Ankara-İzmir gibi büyük iller için geçerli değil. Çünkü son bir yılda siteye gelen beyaz eşya siparişlerinin yüzde 90’ını Anadolu’daki diğer şehirler oluşturuyor. Bu şehirlerin başında Mersin, Van, Diyarbakır, Şırnak ve Mardin bulunuyor.

Sitede bu kategoride en büyük talep ise ankastre ürünlerine gösteriliyor. Öyle ki geçen yıl bu ürün kategorisindeki satış rakamları yüzde 300 artış göstermiş. Sıralamada çamaşır ve bulaşık makinelerini mikrodalga fırın modelleri takip ediyor.