Erkekler de ‘güzel’ olmak istiyor

Günümüzde erkekler de en az kadınlar kadar fiziksel görünümlerine önem veriyor. İstatistikler, erkeklerin estetik operasyonlara olan ilgisini doğruluyor. Erkeklerin sıklıkla tercih ettiği estetik operasyonlar arasında meme küçültme (jinekomasti), sakal, bıyık, favori nakli, gözkapağı operasyonu, burun, kulak estetiği (otoplasti), yüz ve karın germe bulunuyor. Saç nakli yaptırmak da erkeklerin daha iyi bir görünüme kavuşmak için en çok tercih ettiği yöntemlerden biri. Op. Dr. Ali Dursun Kan, erkeklerin sıklıkla tercih ettiği operasyonların özelliklerini şöyle anlatıyor:

JİNEKOMASTİ İLE DAHA İYİ BİR GÖRÜNÜM

“Meme büyümesi erkeklerin yaklaşık yüzde 40 ila 60′ını etkiliyor. Bazı ilaç ve tıbbi sorunlar erkekte meme büyümesi ile ilişkilendirilse de hastaların büyük çoğunluğunda bilinen bir neden yoktur. Jinekomasti girişimi 18 yaş sonrası sağlıklı tüm erkeklere uygulanabiliyor. Memelerde ne kadar yağ ve beze dokusu olduğu doktor tarafından tespit edilerek hastanın ihtiyacına en uygun cerrahi yaklaşımı seçiliyor.

BÖLGESEL YAĞLANMAYA ÇÖZÜM

Liposhaping, bölgesel olarak toplanmış fazla yağ birikimlerini uzaklaştırma ve vücut konturlarını şekillendirmeye yönelik bir girişimdir. Lokal anestezi altında yapıldığından, genel anesteziden doğabilecek riskler yoktur. Çok ince kanüllerle çalışıldığı için dikiş gerektirmez.

DAHA SIKI BİR KARIN DUVARI HAYAL DEĞİL

Karın germe (abdominoplasti), orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine kavuşmasını sağlayan cerrahi bir girişimdir. Karın germe ameliyatı tek başına ya da liposhaping ile birlikte uygulanabiliyor.

GENÇ GÖRÜNMEK İSTEYENLERE YÜZ GERME AMELİYATI

Yaş ilerledikçe üst göz kapağı derisinde bollaşma ve sarkmalar oluşuyor. Alt kapaklarda ise torbalar, deride bollaşma ve kırışıklıkların belirginleşmesi dikkati çekiyor. Göz kapağı (blefaroplasti) ameliyatları bu tür şikâyetleri düzeltmeye yönelik gerçekleştirilen girişimlerdir.

Yüz, alın ve göz çevresi çizgileri, kaş, yanak, çene altı ve boynun sarkması, göz kapaklarının yağ torbacıklarının belirginleşmesi sonucu kişi daha yaşlı, yorgun ve çökmüş bir görünüm kazanıyor. Yüz germe işlemi, ilerleyen yaşın etkilerini hisseden her sağlıklı kişiye uygulanabiliyor.

KEMERLİ BURUNLARA SON

Burun estetiği anlamına gelen rinoplasti ile burnun boyutu küçültülüp büyütülebiliyor, ucunun ve kemerinin şekli değiştirilebiliyor veya burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilebiliyor. Kemik ve kıkırdağın şekillendirilmesi soruna ve doktorun tercih edeceği tekniğe bağlıdır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI İÇİN EN UYGUN YAŞLAR

Kulak estetiği (otoplasti) genellikle kepçe kulakları başa yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek amacıyla gerçekleştiriliyor. Kepçe kulak deformitesinin ameliyat ile düzeltilmesi için en uygun yaşların 4 ila 15 yaş arası olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

SAÇ NAKLİNE İLGİ BÜYÜK

Saçların seyrelmesi ya da tamamen dökülmesi, saçkıran ya da yara izleri hayati olmasa da kişide ciddi psikolojik baskı yapabiliyor. Ancak gelişen teknoloji ve yöntemler sayesinde artık saç nakli uygulamalarında çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Bu sayede giderek artan sayıda erkek, saç nakli yaptırıyor ve istediği görünüme kavuşabiliyor. Saç nakli uygulaması sonrasında deride yaklaşık 7–10 gün süren ince kabuklanmalar oluşuyor. Bu kabuklar kepek gibi dökülüyor, her gün yıkamada biraz daha temizlenerek on gün sonra tamamen kayboluyor. Saç naklinde ekilen saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlıyor.”