Enerji içeceklerindeki tehlike

Çok fazla kafein ve benzer uyarıcılar içeren içecekler kalp kirzlerine, sağlık sorunlarına ve ani ölümlere yol açabiliyor. Söz konusu veriler, devlet ve ilgili gruplar, bilimsel literatür, vaka raporları ticari olarak gözden geçirildi.

18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Dakota Sailor, enerji içecekleri risklerinin uydurma olmadığını belirtiyor. Sailor, geçen yıl 2 büyük enerji içeceği içtiktikten sonra 5 gün hastanede yatmış. Bu olaydan sonra hiç bu tarz içecekler içmeyen Dakota Sailor’a doktoru kafein ve kafeinle ilişkili içeriklerin rahatsızlanmasına neden olduğunu söylemiş. Buna göre günde 4-5 kez bir kutu asitli veya kafein içeren içecekler içildiğinde rahatsızlanma ortaya çıkabiliyor.

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi doktoru Steven Lipshultz da, meslektaşlarıyla yazdığı raporda, çocuk ve gençleri farklı uyarıcı ve enerji verici içeriğe sahip enerji içecekleri konusunda uyardı.

Bu yıl 300’den fazla enerji içeceği zehirlenmesi olduğu ve bunların dörtte birinin 6 yaşından daha küçük çocuklar olduğu belirtildi. Uzmanlar bu içeceklerin hiçbir yararının olmadığına dikkat çekerek, çocuklara ve gençlere asla verilmemesi gerektiğini vurguşadı.