Ender Saraç’tan Ramazan tüyoları

Ünlü Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, ramazanda sağlıklı beslenilmemesinin olumsuzluklarına dikkat çekti ve “Şu anda vücutlarımız vitamin dolu. Sağlıklı beslenmezsek ramazanın ikinci yarısından itibaren çökmeye başlar. Kaslar erir, kemik erimesi olabilir” dedi.

Ünlü Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, Bağcılar Belediyesi ramazan çadırı İrfan sofrasına konuk olarak “ramazanda nasıl beslenmeliyiz” konulu bir konferans verdi. Yaklaşık 17 saat oruçlu kalındığını hatırlatan Saraç, “17 saat oruç tutuyoruz, geriye 7 saat kalıyor. Onun için ‘yemek yiyiniz’ diyoruz. Ama nasıl yemek yiyeceğiz? 3 öğün yiyin” dedi.
Sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğunun altını çizen Saraç, “Şu anda vücutlarımız vitamin dolu. Sağlıklı beslenmezsek Ramazan’ın ikinci yarısından itibaren çökmeye başlar. Kaslar erir, kemik erimesi olabilir” dedi.

İFTARI 1-2 TANE HURMA İLE AÇIN

İftarı 1-2 tane hurma ile açmanın sağlık açısından son derece faydalı olduğunu, hurma yoksa zeytinin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Saraç, sonra da çok yağlı, baharatlı olmayan, tercihen posalı bir kase çorba içilmesini önerdi. Çorbanın ardından tercihen ballı bir bardak ılık su içilmesini tavsiye eden Saraç, “Suyunuzu içtikten sonra namaz kılıyorsanız akşam namazınızı kılın, kılmıyorsanız, arkanıza yaslanın ve 7-8 dakika ara verin” diye konuştu.

Ana yemek olarak bir gün hayvansal proteinlerle bir gün de hafif karbonhidratlarla beslenmenin yararlı olacağına dikkat çeken Saraç, kırmızı etin aşırı tüketiminden kaçınılması, balık, tavuk gibi yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi. “Bulgur, tam buğday ürünleri ve bakliyat türlerini bolca tüketin” diyen Saraç, ramazanda yapılan en büyük hatanın yemeğin hemen ardından tatlı tüketimi olduğunu ifade etti.

TATLIYI ARA ÖĞÜNDE YİYİN

İftardan bir buçuk iki saat sonra ara öğünde bir şeyler yenmesi gerektiğini belirten Saraç, “Bir büyük bardak ayran ya da süt içebilir, bir avuç çiğ fındık, fıstık ya da leblebi türü yiyebilirsiniz. Tatlı yiyebiliriz, ama şerbetli hamur tatlıları yerine güllaç, sütlaç gibi süt tatlılarını tercih etmeliyiz. Beyaz şekerden kaçınmalıyız. Yine bir tabak meyve yiyebiliriz. Kola, şekerli, asitli içeceklerden ise kaçınmamız gerekiyor. Yeşil çay, rezene çayı, şekersiz Türk kahvesi, maden suyu için” şeklinde konuştu.

Rahat oruç tutmak isteyenler için sahurda tüketilen ürünlere de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Saraç, sahurda kızartma türlerinden kesinlikle kaçınılması gerektiğini belirtti. Bakliyat türlerinin, susuzluğa karşı serinleten baharat türlerinin özellikle de nanenin tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Saraç, nanenin hem susuzluğa karşı hem de ağız kokusunun önlenmesine yönelik iyi geldiğini belirtti.

Saraç, sahurun hemen ardından uyunmasının da sakıncalı olduğunu vurguladı ve bir saat sonra uyunmasının sağlık açısından daha iyi olduğunu ifade etti. Ramazanın vazgeçilmez tatlarından biri olan ramazan pidesinin tüketimine ilişkin de bilgiler veren Ender Saraç, “Ramazan pidesi gerçekten çok lezzetli ve onsuz bir ramazan düşünemiyoruz. Kültürümüzdeki güzellikleri yok etmememiz lazım ancak ramazan pidesini fazla kaçırırsanız kan şekerini de fırlatırsınız. Her gün Ramazan pidesi yemeyin, 3 günde, 4 günde bir yiyin. Tam buğdaydan yapılan Ramazan pidelerini yiyin” diye konuştu.

BESLENME EDEBİNİ KAYBETTİK

Sağlıkla ilgili genel uyarılarda da bulunan Dr. Ender Saraç şunları söyledi: “Artık ülkemiz refahlaşmaya başladı. Eskisi gibi fakirin çok, durumu iyi olanın az olduğu bir ülkeden durumu iyi olanların sayısının arttığı, açlık seviyesindekilerin sayısının oldukça azaldığı bir döneme giriş yapıyoruz. Fakat ülke zenginleşip, refahlaştıkça sağlığımızı kaybediyoruz. Çünkü beslenme adabını, beslenme edebini kaybettik. Yarın olmayacakmış gibi açgözlülükle, durmadan yemek yiyoruz. Sanki bir daha yemek yemeyecekmiş gibi durmadan nefes almadan patlayacakmış gibi yiyoruz. Lütfen bunu bırakalım. Biz tasavvuf ehillerinin torunlarıyız. Ciddi bir şekilde şişmanlamaya başladık. Erkeklerde bel ve göbek civarı 94, kadınlarda 88 santimetreyi geçiyorsa insan ölümüne en çok yol açan 22 hastalığı kendi ellerinizle başlatıyorsunuz demektir.”

Program sonunda Bağcılar Belediyesi Başkanvekili Yavuz Subaşı, Saraç’a teşekkür plaketi verdi.

İHA