Elma hakkında bilmedikleriniz

Elma iştah kesici bir meyve olmasının yanı sıra sabah aç karnına yendiğinde bağırsakları çalıştırır ve toksinleri atmanıza yardımcı olur.

Eğer elmanın kabuklarını soyarak tüketiyorsanız, kabukları atmadan bir kavanozda biriktirin,Üzerini kapatacak kadar su ilave ederek kaynatın. 2 tatlı kaşığı toz şeker ekleyip ağzını kapıttıktan sonra ılık bir yerde bir süre bekletin. Sirkeniz hazırdır… daha sonra süzerek kullanın. Bu elde ettiğinz sirke tamamen doğal olduğu için mideye zarar vermez.

Bir elmanın kabuğunu lahananın suyuna kattığınızda hem hazmı kolaylaştırır hem de koku çabuk yok olur.

Ekşi elmanın da tatlı elma kadar faydasını unutmayalım. Eğer tatlı ile aranız yoksa ekşi elma tam size göre bunun yanı sıra ekşi elma şeker hastaları için ideal bir meyve olup, 100 gramında 58 kalori bulunduğu için genelde diyetlerde tercih edilir. Kan yapıcı özelliği olan ekşi elma doktorlar tarafından büyüme çağında olan çocuklara, hastalara ve yaşlılara önerilir. hem hazımı kolaylaştırırken hem de böbrekleri çalıştırır.

Elma suyu sindirim sistemini uyardığı için mide mukozasını güçlendirir. Yatmadan önce yenilen bir elma rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.