Elleriniz sağlığınız hakkında ne diyor

Eğer tırnaklarınız farklı renkteyse, avuç içleriniz kırmızıysa ya da parmaklarınız şişmişse bunlar mutlaka bir hastalığın belirtisidir, uyarısı yapıyor uzmanlar. Peki hangi belirti hangi hastalığa işaret ediyor? California Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, parmaklarınız sağlığınız hakkında çok şey söylüyor. İşte belli başlı belirtiler ve hastalıklar:

Şiş parmaklar

Tuzlu atıştırmalıklar şişmeye neden olabilir. Parmaklardaki şişlikler, hipotiroidizmi (tiroid bezinin az çalışması) gösterebilir. Tiroid problemleri de metabolizmanızın düşmesine, kilo alımına ve su birikmesine yol açabilir. Tedavi edilmeyen hipotiroidizm yorgunluğa, hatta kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Tiroidinizin düşük olduğunu gösteren basit bir kan testi sayesinde doktor tarafından önerilen sentetik hormon hapları, hormonlarınızın (dolayısıyla parmaklarınızın) normale dönmesine yardım edecektir.

Kırmızı avuç içleri

Kaşınan ve yanan avuç içleri egzamayı işaret edebilir. Ayrıca bu kırmızılıklar nikele, ürünlerdeki ya da antibiyotiklerdeki kimyasallara karşı alerjinin de göstergesi olabilir. Ancak hamilelik boyunca kan akışı tüm vücutta artar ve hamilelerin yarısından fazlasında geçici kızarıklıklar oluşur.

Uyuşmuş, karıncalanmış mor parmaklar

Morarmış parmaklar Raynaud hastalığının habercisi olabilir. Bu hastalık insanların yüzde 5 ile 10’u arasında geçici kan damarı spazmı nedeniyle, parmaklara giden kan akışının parmaklara doğru daralmasıdır. Hastalık kadınlarda daha yaygındır ve tipik olarak düşük sıcaklık veya stres hastalığı tetikler. Hastalık kroniktir, fakat hissizlik 1 saatten fazla sürmüyorsa, endişelenmenize gerek yok.

Rengi bozulmuş tırnaklar

Bu tür tırnaklar mantar nedeniyle bu hale gelebiliyor. Ya da şeker hastalığının belirtisi olabiliyor. Şeker hastalarının bağışıklığı ve damar sistemi zarar görmüştür.

Kısa işaret parmağı

İşaret parmağı yüzük parmağından daha kısa olan kadınlar kemik erimesi ve Polikistik over sendromu riskini artırıyor. Parmak uzunluğuna bakmaksızın kilonuzu kontrol altında tutarsanız, eklemlerinizi, kalbinizi korursunuz. Bu nedenle vücut-kitle indeksinizi 18,5 ile 25 arasında tutmaya çalışın.