El yıkama kültürü değişiyor

ELLERİNİZİ GÜNDE KAÇ KEZ YIKIYORSUNUZ

Mikroplar; dokunarak yani elle temasta soluduğumuz havadan çok daha hızlı yayılabiliyor. Ellerimizden de kolaylıkla ağza taşınabiliyor. Bunun sonucunda da bulaşıcı hastalıklar çok daha çabuk yayılıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı inceleme çarpıcı sonuçları ortaya döküyor. Araştırmaya göre; bankamatiklerde akciğer ve menenjit hastalıklarına yol açan mikroplara rastlandı. Yine aynı araştırmada otobüs yolcularının yaklaşık %30’unun ellerini yeterince yıkamadığı ortaya çıktı. Üstelik bu liste sadece bunlarla bitmiyor. Okullar, kafeteryalar, terminaller, toplu taşıma araçları, iş yerleri ve hatta arabanızın direksiyonunda bile mikroplarla karşı karşıyasınız.

NANO TEKNOLOJİ İLE MİKROPLARA KARŞI TAM KORUMA

Antimikrobiyal etkinlik testleri Sabancı Üniversitesi Laboratuarlarında yapılan bu ürünlerle tüm yaşam alanlarında sıfır mikrop ve bakteri ile uzun süreli kalıcı temizlik garanti ediliyor. Atomsal düzeyde mühendislik anlamına gelen nano teknoloji ile üretilen temizlik malzemeleri ve hijyen ürünleri sürdürülebilir antimikrobiyal etkisiyle mikroplardan uzun süreli tam koruma sağlıyor.

Değişik ortam ve yüzeylerde bulunan ve zaman içinde hızla üreyen mikrop ve bakterilere karşı ayrı ayrı üretilen bu nanoteknolojik temizlik ürünleri kısa bir süre sonra piyasaya çıkıyor. Uzmanlar; nano teknolojiyle üretilen bu ev tipi ürünlerle özellikle çocuklu evlerde sağlayacak kalıcı temizlikle bulaşıcı hastalıklara karşı tam koruma sağlanabileceğini belirtiyorlar.