Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Obezite çağımızın sorunu olarak görülmekte ve uzmanlar tarafından sürekli uyarılar verilmektedir. Obezitenin önüne geçmek adına birçok Avrupa ülkesi çalışmalar başlatmıştır. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığınca önlemler almak adına yeni projeler, sempozyum ve kamu spot reklamları şeklinde bilinçlendirme çalışmaları başlatılmıştır.

ekmek kilo aldırır mı

Obezite denildiğinde akla belli başlı yiyecekler gelmektedir. Fast  food ürünler , yağlı yiyecekler , abur cuburlar ve ekmek türevleri. Bu listeye bakıldığında ekmek en masum olanlar arasında yer almaktır. Fakat normal bir birey için ekmeğin kilo aldırıp aldırmadığı konusu tartışılmaktadır. Bu yazımızda size “ekmek kilo aldırır mı?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

ekmek türleri

Ekmek, tahılların öğütülmesi ile oluşan unlardan elde edilen mayalı hamurların  pişirilmesi işlemi sonrası sofralarımızda yemeğin yanında doyurucu özelliği fazla oluşundan dolayı fazla tüketilen bir yiyecektir. Bu bağlamda un var kilo yapar demek doğru değildir. Ekmek doğru besinlerle, doğru öğünlerle kombine edildiğinde kilo aldırmaz, hatta vücudumuza yakabileceğimiz günlük karbonhidrat desteğini sağlar. Bunu sağlarken içerisinde bulunan yararlı tahıllar sayesinde vücudumuzun direnci artar.

doğru ekmek tercihi

Sofralarımızda yer alan ekmekten çok ekmeğin miktarı, türü ve ne ile tüketildiğini bilmemek kilo aldırmaktadır.  1 dilim tam tahıl ekmeğin kalori değeri 70 iken yanında yediğiniz yemeğin bol kalorili suyu ile birleştirip tükettiğinizde aldığınız kalori 300’e çıkıyor. Bu durumda suçlanması gereken ekmek değil tüketim şeklidir. Yapılan araştırmalara göre günlük almamız gereken enerjinin %35 gibi bir kısmını yağdan alıyoruz, fakat doğru olan bu oranın %25 olmasıdır. Yani günlük tükettiğimiz yağdan kaynaklı kilo alma ihtimalimiz daha yüksektir.

hangi ekmeği yemeliyiz

Sağlıklı bir kahvaltı öğününde avuç içi büyüklüğünde ince bir dilim tam tahıl ekmeği tükettiğinizde sağlık karbonhidratı alarak günlük enerjinizi sağlamış olursunuz. Ayrıca tam tahıl ekmeği içerisinde yer alan sağlıklı temel besinler beynimizin çalışmasının hızlandırıyor, sinir sistemimizi destekleyerek daha sakin, daha dinç bir bedenle günü geçirmenizi sağlıyor.

Hangi Ekmeği Tercih Etmeliyiz?

Ekmek tüketiminde önemli olan konulardan biridir. Beyaz ekmek kalori değeri bakımından oldukça yüksektir. İçerisine raf ömrü uzun olması adına eklenen bazı maddeler ve beyazlatıcı ürünler ekmeği sağlık açısından da zararlı hale getirmektedir. Bu nedenle beyaz ekmekten uzak durmak doğru bir tercih olacaktır. Daha çok tam tahıllı ekmekler tüketmek doğru tercihtir. Tam buğday ekmeği , kepek ekmeği,  çavdar ekmeği gibi ekmekler günlük kilonuza ve metabolizma hızınıza göre 6 dilimi geçmeyecek şekilde tüketilmesi doğru olacaktır.

hangi ekmeği tercih etmeliyiz

Genel anlamda konumuzu toparlayacak olursak  sofralarımızda yer alan ekmeğin türünü, miktarını ve yanında tükettiğiniz yemeği doğru tercih ettiğiniz sürece kilo almak yerine sağlıklı karbonhidratlar alarak vücudunuza destek olurken, doğru bir şekilde kilo vermenizi sağlıyor.