Ekinezya bitkisi ve çayı

 

Ekinezya ilk olarak Amerika’da keşfedilmiş bir bitkidir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Bu bitki özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır. Eğer hastalığın ilk belirtilerini yaşamaya başladıysanız ekinezya çayı ile erkenden tedaviye başlayabilirsiniz. Ayrıca nezlenin de önlenmesi konusunda %58 gibi bir oranda etkilidir. Grip sırasındaki baş ağrılarını da azaltır. Antibakteriyel bir etkisi vardır. Son günlerde herkesin korkulu rüyası olan domuz gribi hastalığı içinde sağlam bir bitki çayıdır. Sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Alman sağlık bakanlığı idrar yolları ve solunum yolları enfeksiyonlarında ekinezya bitkisini önerir.

NASIL KULLANILIR

Ekinezya çayı 15 gün boyunca kullanılır.Fazla kullanılması tavsiye edilmez.Ayrıca Oto-immün hastalığı olanların kullanması tavsiye edilmez.Bağışıklık baskılayıcı ve anksiyete ilaçları ile alınmsı önerilmez.

Hamilelerin kullanması tavsiye edilmez.

EKİNEZYA ÇAYI NASIL DEMLENİR

Bu çayı normal çayı demlediğimiz gibi demlememeliyiz. 1 litre suyun içerisine 3,5-4 tatlı kaşığı kuru ekinezya bitkisini ekleyip 2-5 dakika bekleyin.Veya taze ekinezya bitkisinde 1 avuç demliğe koyup üzerine 1/4 litre kadar (yaklaşık 1,5 su bardağı) sıcak su ekleyip yine 2-5 dakika demini salana kadar bekleyin. 15 gün tükettikten sonra mutlaka 1 ay ara verin. Günde en fazla 3 fincan için.

İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır.Yapılan araştırmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmuştur. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır.Sik sik tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanılabilir.Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Grip için şifalı bitkiler: Özellikle enfeksiyon grip soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda kullanımıyla tanınmaktadır. Bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayanlar için ekinezya otu önemli bir doğal destektir.

Grip ve soğuk algınlığını önleyici etkisi nedeniyle hastalık öncesinde kullanılabileceği gibi hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda da kullanılabilir.ABD’deki Connecticut Üniversitesi Eczacılık Fakültesince yürütülen bir çalışmada soğuk algınlığı ve nezleye yakalanma olasılığını(%58) önemli derecede düşürdüğü tespit edilmiştir. Öksürük ve baş ağrısı gibi durumları hafiflettiği de görülmüştür. İngiltere de yapılan bir araştırmada ise C vitaminiyle beraber alındığında soğuk algınlığı geçirme olasılığını %80lerin üzerinde azalttığı görülmüştür. Hastalığın zamanını da 1-1,5 gün azalttığı belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalarda ekinezyanın akyuvar sayısında artışa neden olduğutespit edilmiştir. Kemoterapiden sonra vücut direncini yükseltmek için kullanılmaktadır.

Patojenik organizmalarla sağlıklı dokular arasındaki doğal savunma hattını yıkan bir enziminin oluşumunu önleyici etkisi olduğu görülmüştür. Ekinezya bitkisi antiviral ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Egzama sedef sivilce gibi deri rahatsızlıklarında faydalıdır. Yaraların iyileşme sürecini azaltır. Alerjik reaksiyonların meydana gelmesini engelleyici özelliği de tespit edilmiştir

EKİNEZYA FAYDALARI NELERDİR

-Akyuvarların üretimini ve aktivitesini destekler, Hastalığa sebep olan mikro organizmaların insan vücudunda çoğalmasını zorlaştırır,

-Alerjik reaksiyonları önler,

-Üst solunum yolları enfeksiyonlarını tedavi eder,

-Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci artırır,

-Gargara gibi kullanıldığı zaman ağız yaralarını iyileştirir,

-Romatizma ve artrit rahatsızlıklarında uygulanan tedaviye destek verir.İnterferon üretimini destekleyerek vücudun savunma sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır.Yapılan araştırmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmuştur. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır.Sık sık tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanılabilir.Ayrıca grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tespit edilmiştir.