Egzoz dumanı kalp krizi riskini arttırıyor

British Medical Journal’da yayımlanan bir araştırma, trafikte yoğun dumana maruz kalanların, 6 saat içinde kalp krizi geçirme olasılığının yükseldiğini, söz konusu ortamdan uzaklaşılmasıyla birlikte riskin tekrar azaldığını ortaya koydu.Araştırma kapsamında, İngiltere ve Galler bölgesinde 80 bin kalp krizi vakasını inceleyen uzmanlar, hava kirliliğine maruz kalmayla kalp krizi belirtileri arasında ilinti olup olmadığını araştırdı.

6 SAAT RİSK SÜRÜYOR

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Prof. Jeremy Pearson, hava kirliliğinin kanı kalınlaştırıp pıhtılaşmayı arttırdığını belirterek, araçlardan çıkan egzoz dumanını soluyanların kalp krizi geçirme riskinin geçici olarak yaklaşık 6 saatlik bir süre için yükseldiğinin belirlendiğini kaydetti.

Pearson, bu bilgiler ışığında, kalp rahatsızlığı yaşayanların yoğun trafik olan bölgelerde uzun süre kalmamaları önerisinde bulundu. Araştırmacılardan Krishnan Bhaskaran da bulunulan mekândaki hava kirliliğinin düşük düzeyden orta düzeye yükselmesinin, kalp krizi riskini yüzde 5 oranında arttırdığının saptandığını belirterek, ”Kirlilik, kalp krizinin ortaya çıkma zamanını öne alıyor” dedi.