Egzersiz yapmayanlar seks yaparken dikkat

Koşma ya da seks gibi aniden yapılan yoğun fiziksel aktivitelerin kalp krizi geçirme riskini ciddi biçimde arttırdığı belirlendi.

Bu durum özellikle düzenli olarak egzergiz yapmayanlar için geçerli. ‘Amerikan Tıp Dergisi’nde yer alan makalede Tufts Tıp Merkezi’nden Dr.Issa Dahavreh ve ekibinin yaptığı bir çalışma yer aldı.

Kasım Cindemir’in haberine göre Ekip egzersiz,seks,kalp krizi riski ve kalp durmasına ilişkin 14 ayrı çalışmanın mevcut verilerini analiz etti. Buna göre egzersiz yaparken kalp krizi geçirme ya da kalbin durma olasılığı aksi duruma göre 3.5 kat daha fazla. Seks yaparken ya da seks yaptıktan kısa bir süre sonra kalp krizi geçirme riski ise 2.7 kat daha fazla.

DÜZENLİ EGZERSİZ

Ekip üyelerinden Jesicca Paulus çalışmaların ,riskin yüksek olduğunu gösterdiğini ancak artan risk süresinin kısa olduğunu söyledi.

Paulus, ‘Bu yükselen riskler sadece bir veya iki saat için. Fiziksel aktivite veya seks sırasında veya sonrasında’diye konuştu. Paulus düzenli fiziki aktivitenin kalp krizi veye ani kalp durma riskini yüzde 30 azalttığının ise unutmaması gerektiğinin altını çizdi. Paulus ‘Kimsenin egzersiz kötüdür düşencesine kapılmasını istemiyoruz’ dedi.