Dünyada azalıyor bizde artıyor

* Birleşmiş Milletler’in 2010 Küresel raporu, HIV ve AIDS’in küresel anlamda insan yaşamını ve kalitesini tehdit ettiğini vurguluyor. Ama umut verici gelişmeler de yok değil.
* Halen dünyada 33 milyon kişi HIV ile yaşarken; her yıl yaklaşık         1.8 milyon kişi HIV ve AIDS ile ilişkili nedenlerle ölüyor. İstatistiklere göre yeni vaka sayısı son 10 yılda yaklaşık dörtte bir azalmış durumda. Ölenlerin sayısı yıl bazında yüzde 20 oranında geriledi. 182 ülkeden 56’sında, yeni vaka sayısı ya azaldı ya da sabit kaldı.
* Dünyada durum böyle, peki Türkiye’de? Türkiye’de 2000’li yılların başında her yıl yaklaşık 100 yeni vaka ortaya çıkarken, 2010’un ilk altı ayı hariç son dönemde her yıl bu rakamın çok üzerinde yeni hastaya tanı kondu.
* Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, haziran 2010 itibarıyla Türkiye’de tanı konan 4 bin 177 hasta bulunuyor. Bu vakalardan 2 bin 155’i; yani yarısından çoğu İstanbul’da.
* Sanıldığının aksine Türkiye’deki vakaların ezici çoğunluğunda HIV, heteroseksüel ilişki sonucunda bulaşmış.
* Yine de umutsuzluğa düşmemek gerekiyor; son 15 yılda sayıları giderek artan ilaçlar sayesinde  enfekte kişiler sağlıkları çok  etkilenmeden doğal yaşam  sürelerini yaşayabiliyor.

Ayşegül Aydaoğan Atakan- Hürriyet