Doktorun mu güzellik uzmanın mı işi

Sağlık Bakanlığınca eğitimini almak kaydıyla ”IPL epilasyon” uygulama hakkı alan güzellik uzmanları, ilgili derneklerin başvurusu üzerine Danıştay tarafından yürütmesi durdurulan uygulama haklarını yeniden kazanmak için eylemdeydi. Anıtkabir’i ziyaret eden güzellik uzmanları, öğle saatlerinde Kızılay Sakarya meydanında toplandı. Ellerinde ”Epilasyon doktorun mu güzellik uzmanın mı işi?”, ”Kendinizi de bizi de illegal yaptınız” yazılı dövizler taşıyan eylemciler, ”IPL hakkımız, söke söke alırız”, ”Epilasyon eğitimini hangi tıp fakültesinde aldınız?” şeklindeki sloganlarla yürüdü.

UYGULAMA HAKLARI VARDI

Güzellik Uzmanları ve Salon İşletmecileri Derneği Başkanı Elif Şebnem Türe, yaptığı basın açıklamasında, söz konusu tekniğin yeni ve güvenli bir teknoloji olduğunu belirtti. Türe, bunun yurt dışında olduğunu gibi güzellik uzmanlarınca uygulanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapıldığını ve bakanlığın 31 Aralık 2008 tarihinde yayımladığı bir genelgeyle ”Eğitimini almak kaydıyla” uygulama hakkının kendilerine verildiğini anlattı.

Türk Dermatoloji Derneği ile Türk Plastik Rekonstürüktif ve Cerrahi Derneği’nin uygulanan sistemin ”tıbbi” olduğunu ve kendilerince yapılması gerektiğini belirterek, Danıştay’da dava açtıklarını söyledi.

Türe, ”Genelgeyi durdurma kararı çıktı ve 7 Ekim 2009 tarihinden bu yana dava henüz esastan görüşülmedi, ancak uygulama durduruldu” dedi. Danıştay tarafından inceleme sırasının bir an önce öne alınarak sonuçlandırılmasını istediklerini vurgulayan Türe, dermatolog ve plastik cerrahlara seslenerek, şunları kaydetti:

“LEGAL OLAN ÇALIŞMA MODELİ BUDUR”

IPL epilasyonun tıbbi uygulama olduğunu, eğitimini alan kişilerin bile uygulamasının risk taşıdığını belirtirken, lazer ve IPL epilasyon uygulamasını meslektaşlarınızın bizzat kendilerinin de yürütmediği bilinen bir gerçektir. Bir taraftan eğitim almış kişilerin bu teknolojiyi uygulamasına izin verilmemesi diğer taraftan bu teknolojiyi dermatolog ve plastik cerrahlarımızın bizzat kendilerinin uygulamayıp tamamen illegal bir şekilde eğitimsiz kişiler tarafından yanlarında uygulama yaptırılmasına ve buna göz yumulmasına seyirci kalınmasını kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Türe açıklamasında, ‘‘Tıbbi bir uygulama olmadığını savunduğumuz IPL Foto Epilasyon uygulamasının eğitimini almış olan güzellik uzmanları tarafından yürütülmesi, tıbbi bir uygulama olduğunu savunduğumuz lazer epilasyon teknolojisinin de dermatolog ve plastik cerrahların kontrolünde eğitimli kişiler tarafından kullanılması ile davanın geri çekilmesini istiyoruz. Taraflar için legal olan çalışma modeli budur” ifadelerine yer verdi.