Doğu ve Güneydoğu’da 200 kadın şiddet kurbanı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Reyhan Bataray, geçen yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 72 kadının çeşitli nedenlerle cinayete kurban gittiğini, 113 kadının da intihar ettiğini söyledi.

İHD’nin hazırladığı geçen yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen ‘Kadınların Yaşam Haklarına Yönelik İhlaller’ raporunun açıklanması amacıyla, İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Bataray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ve özellikle bölgede kadınların hak mücadelelerindeki kararlılık ve taleplerini sergiledikleri, kadınlar arası dayanışma ve beraberliği pekiştirdikleri bir gün olduğunu belirtti.

Öncelikli sorunlar: Yoksulluk ve zorunlu göç

Bataray, kadınların evlerinde ve sosyal hayatın tüm alanlarında maruz kaldığı şiddet ve ayrımcılığın yanında, toplumun öncelikli sorunları olan yoksulluk, zorunlu göç gibi sorunların da en büyük mağdurları olduğunu savundu.

Bataray, son bir yıl içerisinde ‘namus cinayeti’ veya ‘aşk cinayeti’ gibi kavramlarla tabir edilen olaylar nedeni ile yaşamını yitiren kadınların kamuoyunda geniş yer bulmasına rağmen henüz yasal veya idari hiçbir düzenleme yapılmadığını ileri sürdü.

Bataray, ‘Geçen yıl bölgede 72 kadın çeşitli nedenlerle cinayete kurban giderken, 113 kadın da intihar etti. Kadınlara yönelik taciz ve tecavüz olayları ise gündemdeki yerini korumaya devam etti. 2010 yılı içerisinde 76 kadın tecavüze, 45 kadın da tacize maruz kaldı. 18 kadının ölümü kuşkulu bulunurken, 13 kadın namus cinayetinde yaşamını yitirdi. Aile içi şiddete uğrayan kadınlardan 25’i hayatını kaybetti. 95’i ise yaralı olarak kurtuldu’ dedi.

18 yaşın altındaki kız çocukları da var

Bataray, eşi veya arkadaşı tarafından öldürülen kadınların birçoğunun da defalarca yargı ve ilgili mercilere başvurup yardım talebinde bulunmalarına rağmen hiçbir önlem alınmadan şikayetçi oldukları kişilerin yanına geri gönderildiklerini tespit ettiklerini kaydetti.

Şiddete uğrayan, öldürülen kadınların içinde 18 yaşın altındaki kız çocuklarının da yer aldığına dikkati çeken Bataray, şöyle konuştu:

‘2010 yılı içerisinde bölgemizde öldürülen 72 kadından 10’u 18 yaşın altındaki kız çocukları. İntihar eden kadınlardan 28’i, intihar teşebbüsünde bulunanlardan da 10’u 18 yaşın altındaki kız çocukları olduğunu tespit ettik. 18 yaşından küçük kız çocuklarının yaşadığı tecavüz, taciz ve şiddet oranları da ciddi boyutlarda. Kadınların sosyal ve siyasal yaşamda aktif rol almalarının toplumsal barışı geliştireceğini düşünüyoruz.’