Doğru beslenerek yaza sağlıklı ve inci girin

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören, “Yaza girerken metabolizmanın çalışması da değişir. Doğru beslenme ile metabolizma daha çok çalışabilir, cilt güzelleşebilir” diyerek şu bilgileri verdi…

Metabolizmanın daha hızlı çalışması ne demektir?

Metabolizmanın çalışması, yaşa, boya, cinsiyete, gündelik aktiviteye göre değişir. Beslenme karın doyurmak değildir. Beslenme vücudun ihtiyacı olan 40 çeşit besini gün içinde almak demektir. Vücudumuzun metabolik fonksiyonlarını yaza hazırlamak için bu dönemde beslenmemize dikkat etmemiz ve hareket etmeye özen göstermemiz gerekiyor.

Bahara girerken beslenme listesinde neler olmalıdır?

Öncelikle mevsim değişikliklerinde baharatlardan ve otlardan faydalanmak gerekir. Otlar ve baharatlar kanımızın temizlenmesini sağlar. Mesela biberiye, kekik gibi baharatlar metabolizmanın çalışmasında çok etkili baharatlardır. Biberiye et yemeklerine eklenebilir, salatalara konabilir, yağı kullanılabilir. Aynı şekilde kekik yemeklere, salatalara katılabilir. Zencefil de çok önemli bir bitkidir. Depresyondan bağırsakların düzgün çalışmasına kadar pek çok faydası vardır. Bahar aylarında beslenme listemizde sebze ve meyvelerin olması çok önem taşır. Sebze ve meyveler betakaroten ve mikro besinöğeleri, vitaminler ve antioksidantlar içerir. Betakaroten cildimizin güzelleşmesi ve parlaklığı için çok önemlidir. Dolayısıyla öğünlerimizde gökkuşağı gibi bir salata olması hem sindirim sistemi, hem de cildin yenilenmesi için çok yararlıdır. Baharda çıkan enginar da karaciğerin en iyi dostudur. Özellikle karaciğer rahatsızlığı olanlar 31 gün buharda pişmiş birer enginar tüketsinler.

Beslenme listemizde olmaması gereken şeyler ve yapılan hatalar nelerdir?

Öğün sırasında taze sıkılmış meyve sularını içmek doğru değildir. Meyve suları ara öğünlerde alınmalıdır. Çünkü yemekle kalori alınıyor, meyve suyundan ise ekstra kalori alınıyor. Fazla kalori almak hiperglismiye yani kan şekerinin hızla yükselmesine neden olur fazla yükselen şeker, fiziksel aktivite ile yakılamıyorsa öncelikle karın bölgesinde yağa dönüşerek kilo alımını tetikler. Öğün esnasında enerjisi fazla besin tüketmek yorgunluk halsizlik ve uyku hali oluşturur. Öğünlerde hacim olarak büyük, besin değeri yüksek, enerji değeri düşük gıdaları tercih etmek daha sağlıklıdır.

Sağlıklı beslenmek için…

Gece yatmadan önce kefir, süt ya da yoğurt gibi kalsiyumlu bir gıda almakta yarar vardır. Çünkü kalsiyum emilimi gece fazlalaşır. Ayrıca kalsiyum sinir sistemini onardığından, kalsiyumlu gıda almak, daha derin ve sakin bir uyku sağlar. Beyaz pirinç yerine rafine edilmemiş esmer pirinç ya da kızıl pirinç; beyaz ekmek yerine çavdarlı ekmek tercih edilmelidir. Tabii ki bu öneriler sağlıklı bireyler için. Örn; Mide hastalarında beyaz ekmeği önerebiliriz çünkü kepek mideyi uyarabilir. Kırmızı etli yemekleri özellikle orta yaş grubu üstünün, akşam öğünleri yerine öğlen öğünlerinde tüketmesi tercih edilmelidir. Kırmızı etin sindirimi zor olduğundan, fiziksel aktivitenin daha yoğun olabileceği öğlen öğünlerinde tüketilmesinde yarar vardır. Ancak çok sıcak aylarda kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Bol sıvı veya sıvı içeren gıdalar almaya özen gösterilmelidir. Bu daha çok su içmek demek değildir. Su ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Aldığımız gıdalarda bulunan su, su ihtiyacımızın önemli bir bölümünü karşılayabilir.