Diyet Yaparken Yapılan Hatalar

Kilo vermek amacıyla yapılan ama bilimsel bir yönü olmayan hatta daha fazla kilo aldıran yöntemleri  mutlaka hepiniz dememişsinizdir. Kilo verirken öneriler oldukça önemlidir. Çünkü hem sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz hemde kilo vermek isterken kilo almazsınız. Diyet yaparken yapılan hatalara değinmek gerekirse;

1.     Ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratların diyetten tamamen çıkarılması:

Diyet yapan kişinin yaptığı en büyük hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemesidir. Diyete başladığı zaman ekmek, patates, pilav ve mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olanı kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğü zaman kan şekeride düşer. Sonrasında ise vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar. Bu durum kas kaybına neden olur. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına da uğrar.

2.     Protein ağırlıklı diyet yapma:zayıflamak için

Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur ancak sürekli protein almak doğru olmayacaktır. Protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gram kas dokusu beraberinde 2.7 gram su kaybına enden olur. Tartıya çıktığı zaman kilo verildiği sanılır. Bu durum metabolizma hızını da yavaşlatır.

3.     Spor ve Egzersizler

Kilo vermede sporun ve egzersizin oldukça büyük bir yeri vardır. Eğer spor yapmadan kilo vermeyi düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz demektir. Mutlaka her gün düzenli spor yapmaya çalışın.

4.     Sabahları aç karnına ılık limonlu su içmek:

Her diyet listesinin başında yer alan bu madde aslında amacı dışındadır. Suyun içine katılan limonun herhangi bir yağ yakıcı özelliği söz konusu değildir.