Diyet Yaparken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin

Dönem dönem fazla kilolardan şikayetçi olur ve fazla kilolarımızı vermek için diyet yapmak zorunda kalırız. Başta bize zor gelen diyet programı zamanla metabolizmanın alışması ile birlikte bizimde alışmamıza neden olur. Herkes diyetin başında birtakım problemler yaşar ve problemlerin en büyüğü ise açlık hissidir. Nefsi ile mücadele eden kişiler bir süre sonra ya diyeti bırakmak zorunda kalırlar ya da bazı bahaneler ile kilo veremediklerini ve diyetin işe yaramadığını söyleyerek diyeti terk ederler.

Diyetin işe yaramadığı düşüncesi tamamen kişilerin diyet yaparken yaptıkları yanlışlardan kaynaklanarak kilo vermelerine engel olmuştur. Bu nedenle diyet yaparken birtakım kurallara dikkat ederek, diyetinize sadık kalarak ve yanlış alışkanlıklarınızı düzelterek diyetinizin aksamamasına ve kilo verme verme sürecinizde yavaşlamaların olmasına izin vermeyebilirsiniz.

Diyet Yaparken Bunlara Dikkat Edin

– Öncelikle kendinize olan güveninizi ve azminizi kendinize itiraf edin ve diyette başarılı olacağınıza emin olun.

–  Diyetinize sadık kalmak için abur cubur tüketiminden vazgeçin.

– Diyet yaparken zorlandığınız en büyük engel nefsiniz ve iştahınız olacaktır. Canınız yemek yemek istediği zaman içinizden 100’e kadar sayın ve başka birşeyler ile ilgilenmeye çalışın. Hala canınız yemek yemek isterse büyük su bardağı ile soğuk su için. Bu şekilde iştahınızı kontrol altına alabileceksiniz.

– Mutfak masasının üzerinde atıştırmalık abur cubur yiyecekler yerine, meyve ya da kalorisi bulunmayan taze meyve suları bulundurun.

– Doymadığınızı hissetseniz dahi ekmek yemeyin. Bir süre sonra açlık hissiniz kendiliğinden tokluk hissine dönüşecektir.

– Öğünlerinizi olabildiğince yavaş ve hatta 20 dakika boyunca yemeye gayret edin. Çünkü yemek yemeye başladıktan 20 dakika sonra tokluk hissi beyin tarafından mideye sinyal göndermektedir. Bu nedenle 20 dakika içerisinde çokta azda yeseniz aynı tokluk hissine varırsınız.

–  Her ne kadar size eziyet gibi gelse de spor ve yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Özellikle yemeklerden yarım saat sonra yapacağınız yürüyüşler hem daha kolay sindirmenize yardımcı olurken hemde kilo vermekten kaynaklı olacak vücut sarkmalarının önüne geçecektir.

– Günde mutlaka 2 litre su için.

– Fast food yiyeceklerden uzak durun.

 – Alışverişe çıkarken mutlaka tok karnına çıkın. Bu şekilde canınız dışarda yemek yemek istemeyecek ve hareket halinde olduğunuz için yediklerinizi sindirmenize yardımcı olacaktır.

– Özellikle kahvaltı öğünü başta olmak üzere tüm öğünleri atlamadan beslenin.

– Asitli, şekerli, tatlı ve abur cuburlar yerine 1 avuç badem, leblebi, fındık gibi kuruyemişleri ya da kuru meyveleri tüketin.

 – Her hafta mutlaka tartılın. Kilo vermeseniz dahi pes etmeyin. Bünyeniz alışma evresinde olduğu için bir süre sonra kendiliğinden kilo vermenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

diyet, diyet yapmak, sağlıklı diyet programı, diyet nasıl yapılır, diyet önerileri, diyet yaparken nelere dikkat etmeli, diyet yapanlara öneriler, diyette dikkat edilmesi gerekenler, kimler diyet yapabilir, neden kilo veremiyorum, sağlıklı diyet önerileri, diyette yapılması gerekenler