Derya Baykal’dan püf noktaları

* Vitrinlerde uzun süre duran kristal bardaklarınız için en iyi temizleme yöntemi, karbonatlı su içinde biraz bekletip yıkamanızdır.

* İnce cam bardakları yıkamak için aniden sıcak suyun altına koymanız, çatlamalarına neden olabilir. Ocağın üzerinde soğuk su dolu kabın içine bardakları koyun ve suyun ısınmasını bekleyin. Daha sonra temizleyin. Böylelikle çatlamalarını engellemiş olursunuz.

* Kavanozların içindekiler bittikten sonra sakın atmayın. Kareli veya çiçekli bir kumaş alarak, kapak altlarına örtü yapabilir ve oldukça gösterişli bir kavanoz setine zaman içinde sahip olabilirsiniz.

ŞURUP KAŞIKLARI

* Şurup kutularının içinden çıkan kaşıklar, baharatlarınız için ideal ölçü kaşıkları olabilir.

* Bayat ekmekleri elinizle un ufak edip, buzdolabı poşetinin içine biraz tuz serperek koyunuz. Derin dondurucunuzda uzun süre kalabilir. Köfte yapacağınız zaman ekmeğiniz hazır olacaktır.

* Bayat ekmeklerinizi tatlı yapmada da kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz bir reçeli ya da pekmezi hafifçe sulandırın, bunu bayat ekmeklerin üzerine gezdirin. İnce bir dilim kaymak veya krema ile servis edebileceğiniz bu tatlı çocuklarınızın çok hoşuna gidecektir.

NAR GİBİ KIZARMIŞ TAVUKLAR

*Nar gibi kızarmış tavuk yapmak ister misiniz? Eğer fırında kızarttığınız tavuk sert ve kuru oluyorsa gelecek sefer tavuğu kızartırken fırının içine bir elma koymayı deneyin. Tavuk piştikten sonra elmayı çıkarıp nar gibi kızarmış ve lezzetli tavuğunuzu yiyin.

*Keklerin taze kalmasını elmayla sağlayabilirsiniz. Kekin yanına bir parça elma koyun. Bu kekin nemini daha uzu koruması için mükkemmel bir yol. Kek kalıbından daha iyi olduğunu göreceksiniz.

* Yeşil domatesleriniz daha çabuk olgunlaşsın ister misiniz? Ham domatesleri olgun bir elma ile birkaç gün bir kağıt poşetin içinde saklarsanız daha çabuk olgunlaşmalarını sağlar. En iyi sonucu almak için 5 domatese bir elma koyun.

ESMER ŞEKER KATILAŞIRSA..

* Esmer şeker daha sağlıklıdır ama bir süre kullanmayınca katılaşır. Eğer şeker katılaşmışsa kavanozun içine yarım dilim elma koyun ve ağzını sıkıca kapatın, birkaç gün serin ve kuru bir yerde saklayın. Şekerinizin tekrar kullanılacak hale geldiğini göreceksiniz.

* Yemeğin tuzu fazla kaçmışsa üzülmeyin. Yemeğin içine birkaç dilim elma ya da patates koyup kaynatın. Altını kapattıktan sonra tuzu emmiş olan elma ya da patatesi çıkartın.

* Elmanın formu o kadar güzeldir ki dilerseniz ortasını oyarak çıkartın ve boşalan yere bir mum dikin. Etrafını da birkaç yaprakla süslerseniz dekoratif bir mumluk elde etmiş olursunuz.

GALETA UNU

* Galeta ununu çok rahatlıkla evde de yapabilirsiniz. Ekmeği ince dilimlere kestikten sonra birkaç gün kurutun, sonra da her iki tarafını nar gibi kızarıncaya kadar fırınlayın.
Fırınlanan dilimleri ince irmik haline gelinceye dek mutfak robotundan geçirir, robotunuz yoksa havan da döver ve elerseniz, galeta ununu hazırlamış olursunuz.
Galeta unuyla yapabileceğiniz bir hileden de bahsetmek istiyorum.
Omlet yapmadan önce yumurtanızı bir çatal yardımıyla çırpın. Çırptığınız yumurtaya bir tutam tuz ve bir tutam da evde yaptığınız galeta ununu ekleyin. Omletiniz içine kattığınız ekmeğin mayası sayesinde börek gibi kabaracak ve daha lezzetli olacaktır.