D Vitamininin Faydaları

D vitamini suda çözünen ve kalsiyum emilimi açısından hayati önem taşıyan bir vitamindir. Bu vitaminin D2 vitamini ve D3 vitamini olmak üzere iki çeşidi bulunur. D vitamini pişirilme yöntemlerinden etkilenmeyen bir besin ögesidir. Bu vitaminin görevleri nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve eksikliği durumunda ne gibi sorunlar ortaya çıkar merak ediyorsanız bu makaleyi okumalısınız. d-vitamininin-faydalari/

D Vitamininin Görevleri

D vitamini güneşin etkisiyle derideki kolesterolden üretilir. Bu vitamin kalsiyumun oluşumunda ve bağırsaktan emiliminde görev yapar. D vitamini vücutta kalsiyumu kontrol eden bir hormona dönüştürür. Kemiklerin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu ve fosforu kemiklere ulaştırır.

D Vitaminin Bulunduğu Besinler

Yumurta, somon balığı, morina balığı, ringa balığı, tereyağı,peynir ve süt D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Eksikliği Durumu

D vitamini çocukların yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyduğu tek vitamindir. Bu vitaminin eksikliği durumunda raşitizm hastalığı ortaya çıkar. Erken çocuklukta yani ilk iki yaşta, kafa tasında oluşan çeşitli yumuşamalarla teşhis edilir. İlk dişin çıkışı gecikir, uzun kemiklerin uç kısımlarında büyümeler görülür ve duruş bozuklukları ortaya çıkar. Yürürken kemiklerde anormal eğilmeler oluşur.

Yetişkinlerde D vitamini eksikliğinde kemik yumuşaması ( osteomalasi) görülür. Bu hastalık temelde raşitizm ile aynıdır ancak yetişkinlikte kemik gelişimi olmadığı için özellikleri farklıdır. Kemiklerde yumuşama ve kolay kırılmalar olur. Bu hastalıklar D vitamini desteği günümüzde artık kolay erişilebilir olduğundan nadir rastlanan hastalıklardandır.

D vitamini Eksikliği altında bulunan ve D vitamini desteğine ihtiyaç duyan insan gruplarını şöyle sıralayabiliriz:

  •  D vitamini içeren yiyecekleri tüketemeyen ve kapalı elbiseler giyilen kültürlerde yaşayan insanlar
  • Hayvansal besinleri tüketmeyen katı vejetaryenler
  • Özellikle kış mevsiminde sütünde D vitamini eksikliği görülen emziren anneler
  • Az yeme alışkanlığı olan eve bağımlı yaşlı ve hastalar