Çocuklarınıza Haftada 2 Defa Balık Yedirin

Balığın faydalarını artık duymayan, bilmeyen kalmamıştır. Özellikle hamilelerin ve çocukların bol bol balık tüketmeleri şart. Omega 3 bakımından zengin olan balık birçok hastalığın önüne geçerek anne karnındaki bebeklerin ve çocukların gelişiminde önemli derecede rol oynamaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Harmancı, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütüne göre, alerjinin dünyada kronik hastalıklar arasında dördüncü sırada yer aldığını bahsetti.

Özellikle Avrupa’da son 20 yılda alerjik hastalıkların sıklığının iki kat arttığını söyleyen Harmancı, DSÖ verilerine göre Dünya’da 300 milyon kişinin astımdan etkilendiğini ve her sene 250 binden fazla bireyin buna bağlı olarak hayatını kaybettiğini aktardı. Alerjik hastalıkların 2050 yılında dünyanın en az yarısının bu tür bir rahatsızlığa yakalanacağının vurgulayan Harmancı, söz konusu hastalıkların başında astımın geldiğini belirtti. söz konusu hastalıkların başında astımın geldiğini belirtti.

Ülkemizde her 100 erişkinden 3 yada 5’nde, 100 çocuktan 5 yada 10’nunda astım hastalığının görüldüğünü söyleyen Doç. Dr. Koray Harmancı, buna göre Türkiye’de yaklaşık 4 milyon kişinin astım hastasını olduğunu söyleyebiliriz ve alerjik hastalıklardaki artışın nedeninin çevresel faktörlerin değişmesini gösterebiliriz. Bunun dışında çiftlik hayatından endüstriyel yaşama geçisin neden olduğunu söyledi. Nedeni ise çiftlik hayatından uzaklaşma sonucu erken yaşta mikroplarla karşılaşmamak, insanların kendilerini korumak için hijyene çok fazla önem vermeleriyle mikrop ve bakterilerden bu kadar uzak olan bir hayatın da bağışıklık sistemini enfeksiyonlarla mücadeleden ziyade alerjik hastalıkların oranının artmasına neden olduğu söylenebilir diye ekledi.

Beslenme değişiklikleri alerjik hastalıkları artırdı

Doç. Dr. Koray Harmancı, son 100 yıldır beslenme alışkanlıkları değişerek rafine şeker ve beyaz un tüketiminin arttığını, taze meyve ve sebze tüketiminin ise azaldığını söyledi. Günümüzde omega 3 adı verilen doymamış yağ asitlerden zengin beslenme yerine karbonhidrat tüketiminin artması, koyu yeşil yapraklı sebze tüketiminin azalması, bitkisel yağların aşırı tüketimi sonucu alerjik hastalıkların arttığını ifade etti.

Balık tüketimi omega 3 açısından çok önemlidir fakat önemli bir nokta her balığın aynı miktarda omega 3 ihtiva etmediğidir. Başta hamsi olmak üzere sardalya, istavrit, alabalık, somon, ton balığı, uskumru ve lüfer gibi bu yağlı balık olması sebebiyle omega 3 açısından da zengin balıklardır. Harmancı özellikle çocuklarımıza haftada iki öğün balık yedirdiğimiz de hem daha sağlıklı olmasını hem de astımdan ve diğer alerjik hastalıklardan korunmasını sağlayabilirsiniz dedi.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

balık, omega 3, hamsi, balık tüketimi, neden balık yemeliyiz, balıkta bulunan, balık yemenin önemi, kimler balık yemeli, ne sıklıkla balık yemeli, ton balığı, lüfer, balık ve omega 3