Çizme giyemeyen kalın bileklere lazerli çözüm

Lazerlipoliz yöntemiyle fazlalıklarınızdan bir saatte kurtulmanız, daha şekilli hatlara sahip olmanız mümkün. Gelişen teknolojiler sayesinde artık estetik operasyonların acısız, kansız ve kısa sürede sonuçlandığını söyleyen Superplast Estetik Cerrahi Kompleksi Kurucusu Op. Dr. Hüseyin Güner ile son trendleri konuştuk.

İş ve sosyal hayatta dış güzellik önem kazandıkça estetik operasyonlara olan ilgi ve ihtiyaç da giderek artıyor. Estetikte son 10 yılda teknolojik anlamda ciddi değişikliklerin olduğunu söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner bu gelişimle birlikte taleplerin de değiştiğini belirtiyor: “İnsanlar artık en az acı çekerek en kısa sürede iyileşmek istiyor. Ameliyat sayılarında azalma olurken, lazer destekli ameliyatlar, botoks, lazer uygulamalarında neredeyse yüzde 200-300 artış var. İnsanlar işlerinden ve sosyal hayatlarından geri kalmayarak en iyi sonuçlara ulaşmak istiyor.”

Lazerlipolizle acısız ve iz kalmadan çözüm sağlanıyor

Son dönemde hastalar en çok bölgesel yağ birikme problemleriyle başvuruyor. Kadın hastalar göbek, bel, basen, yüz bölgesinde yanak, gıdı, sütyen askısından taşan kabarıklıklar, cinsel bölge üstündeki kabarık yağlı bölgeler, diz etrafı ve içleri kısacası tepeden tırnağa her noktada değişim istiyor. Erkekler ise daha çok meme, karın ve yan bölgelerdeki yağ birikimleri için geliyor.

Gelişen teknoloji sayesinde yağ alma işlemlerini geleneksel liposuction yöntemleri yerine lazerlipoliz dediğimiz, Smartlipo ve Deep IR denilen farklı teknoloji ile üretilmiş lazerlerle yapıyoruz. Bu yöntemin liposuction’a göre üstünlüğü genel anestezi gerektirmemesi. Geleneksel liposuctionda genellikle genel anesteziye ihtiyaç duyuluyor. Yağ hücreleri mekanik travma ile parçalanır ve bir miktar kanama ve morarma olması kaçınılmazdır. Lazerlipolizde bu hemen hemen hiç oluşmuyor. Klasik liposuctionda lazerlipolize göre çok kalın kanuller kullanıldığı için bir miktar iz kalması kaçınılmazdır. Arkada istenmeden bırakılan yağ birikintilerine bağlı küçük tepecikler ve bunların yanına çukurlar kalabilir (lazerlipoliz düzenli olarak aynı derinlikteki tüm yağlari eritir ve düzensizlik oluşamaz.) Lazerlipoliz lokal anestezi altında uygulanır tüm işlem boyunca ağrı duyulmaz. Sadece hafif bir dokunma hissedilir. Lazer kanülünün yarattığı bu hisler hızlıca sonlanıyor. Herhangi bir şekilde uyuma hissiyatina gerek duyulmuyor. Uygulama sonrası 6-12 saat lazerle içeri verilen lokal anestezik sıvılar hafifçe sızarlar. Birçok hastamız ağrı için bir ağrı kesici hap ya da benzer desteğe gerek duymaz. Bazense basit bir oral (ağızdan) ağrı kesici kullanılabiliyor.

Göbek yağlarından 1 saatte kurtulmak mümkün

Lazerlipoliz ile bir seansta istenilen sonuca ulaşmak mümkün. Göbek ve basen yağlarınızdan 1 saatte kurtulabilirsiniz. Lazerlipolizle bir seferde bölgesel olarak yaklaşık 1.5 kg yağ eritmek mümkün Yüz, boyun uygulaması yaklaşık 45 dakika sürüyor. Özellikle kış günlerinde bilek ve baldırlarındaki yağ birikimlerinden dolayı çizme ya da bot giyemeyen hastalarda da lazerle şekillendirme yaparak fazla yağları alıyoruz. Hastalar uygulamanın ardından burada 2 saat kadar dinleniyor ve sonrasından normal hayatlarına devam edebiliyorlar. İş ve sosyal hayatları etkilenmiyor. Birçok hastamız doğrudan yürüyerek eve ya da işe gidebiliyor. 250-300 km otomobil kullanarak çevre illerden gelen hastalarımız var. Aslında lazerlipoliz tam bir öğle arası uygulaması.

Uygulama biter bitmez beklenen sonucun en az yarısı görülüyor. Zaman içinde lenfatik emilimle beraber (yaklaşık 2 ay) tüm incelme ve kontur düzelmesi gerçekleşiyor. Sabit sayıda yağ hücresi ile doğuyoruz ve insan vücudu yeniden yağ hücresi yapamıyor bu yüzden lazer ile kalıcı sonuçlar elde edilebiliyor.

3-4 seansta ameliyatsız 10-15 yaş gençleşebilirsiniz!

Estetikteki belki de en önemli gelişmelerden biri insanlara kansız, neştersiz, yaşsız bir güzellik sunan lazerle cilt gençleştirme. Lazerle cilt gençleştirme yöntemi uygulandıktan sonra hastalar 10 belki de 15 yaş daha genç görünüyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner, neredeyse “mucize” sonuçlar veren ve yüz germe ameliyatlarına alternatif olan bu yöntemin son dönemde çok kullandıklarını anlatıyor: “Her sene iç ve dış etkenlere bağlı olarak yüzde 1 inceliyor. 50 yaşına geldiğimizde cildimizde yüzde 50 bir aşınma oluyor. Kas ve yağın bulunduğu tabaka üst üste katlanma, kıvrılma, esneme yer değiştirme gibi problemler nedeniyle yüz sarkıyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildi destekleyici ve koruyucu özelliği olan kollajen tabaka bozuluyor. Lazer yöntemiyle kollajen üretimi harekete geçiriliyor. Böylece çizgi ve kırışıklıklar azalıyor. Cilt gençleştirmede hastanın durumuna göre 3-4 farklı lazer uyguluyoruz. Sorunlu bölgelere lazer ışınları göndererek ‘Bak burada erime var hatırla’ diye o bölgede kontrolü hasar oluşturuyoruz. Cilt gençleştirmede lazeri tercih etmemizin nedeni kesik izi oluşmaması. Acının minimuma inmesi ve güvenli bir yöntem olması. Yüz, eller, boyun, göğüs olmak üzere vücudun birçok bölgesinde lazer uygulanabiliyor. Cilt gençleştirme için 30 yaşından sonra bile gelen hastalar var ama genellikle ilk başvurular 35-40 yaşından sonra oluyor. 10-15 gün arayla yapılan 3-4 seanstan sonra hastalar istedikleri görüntüye kavuşuyor. Sigara içenler 6 ay, içmeyenler 1 yıl sonra tek seans alarak ciltlerini koruyabiliyor.

Op. Dr. Hüseyin Güner özellikle Amerika ve Kanada’dan birçok hastanın operasyon için merkezlerine geldiğini belirtiyor. Yoğun olarak kullandıkları Amerikan menşei slimlipo adlı cihazının uluslarası eğitmeni olduğu için eğitim için İngiltere, Almanya, İtalya ve Amerika gibi ülkelerden doktorların geldiğini söylüyor.

Neştersiz, yarasız burun şekillendiriyoruz

Burun ameliyatları da sıklıkla yaptığımız estetik operasyonlardan. Burun kişinin dış güzelliğin pekiştiren ya da yok edebilen bir parçası. Özellikle 17-18 yaşından sonra genç kızlar burun ameliyatı için geliyor. Burun şeklini değiştirme ameliyatına rinoplasti deniyor. Burun ameliyatındaki en son ve en çarpıcı yenilik, ameliyat sonrasında burunun nasıl olacağını gösterecek üç boyutlu bilgisayar programları. Bu programlar sayesinde hasta burnunun ameliyattan sonra nasıl olacağını üç boyutlu olarak görebiliyor.

Bu bilgisayar programından sonra ya da önce lazerler uygulamaları yapılabiliyor. Burada son yıllarda lazer ve radyofrekans teknolojisi işin içine girdi. Lazerler artık burnun hiç elleyemediğimiz yüzde 30’luk kısmını, cildini de şekillendirebilmemize ve yontmamıza yardımcı oluyor. Bence son belki 20 senenin en büyük yeniliği bu. Lazer destekli plastik ameliyatlar. Burada son yıllarda lazer ve radyofrekans teknolojisi çok bu işin içine girdi. Ayrıca burun içini mukozayı lazer ve radyofrekanslarla şekillendirebiliyoruz yani ameliyat yapmadan kesmeden burun içini küçültebiliyoruz. Orta kısmını kemik ve kıkırdakları mikro motor,
mikro cerrahi aletleriyle şekillendiriyorduk.

Ama dışını şekillendirmek bu ana kadar mümkün değildi. Son 5 yıldır gelişen teknoloji sayesinde burunda dışarıdan yara oluşturmadan tek bir uygulamayla burun cildini küçültmek değiştirmek yapısını daha kibarlaştırmak mümkün oluyor.
Özellikle burun ucunu inceltmek için kullanıyoruz. Hasta yine merkezimizde 2 saat dinlendikten sonra evine gidebiliyor. Çoğu zaman buz uygulaması bile gerekmiyor. Perşembe günü burun ameliyatı yaptıran bir hasta pazartesi günü işine gidebilir.

Türkan Hiçyılmaz – pazarvatan