Çikolata ve Şeker Alırken Dikkat!

Bayramın simgesi olan çikolata ve şekerler aynı zaman da çocukların keyifle tükettiği yiyeceklerden biridir. Özellikle ödüllendirme aşamasında sıkça çocuklarımıza önerdiğimiz çikolata hem farklı lezzeti hem de görünümü ile çocukların olduğu kadar yetişkinlerinde severek tüketmesine neden olmuştur. Bayramın yaklaşması ile birlikte tüm marketlerde çikolata ve şeker reyonları süslenmiş ve bayramın simgesi olarak misafirlerimize ikram etmemiz için yerlerini almışladır.

500

Ancak bayramın gelmesi ile birlikte her yıl olduğu gibi bu yılda uzmanlar hem et tüketimi hem de şeker ve çikolata tüketimi hakkında gerekli uyarılarını yapmışlardır. Özellikle “Merdiven altı” olarak tabir edilen ve sağlıklı olmayan ortamda üretilen çikolata ve şekerlemeler hastalıklara karşı davetiye çıkardığını uzmanlar tarafından sıkça duymuşuzdur. İçerisinde ne olduğu bilinmeyen ve sırf uygun maliyetler ile satılması nedeniyle aldığımız bazı şeker ve çikolatalar ne yazık ki sağlığımızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Özellikle içeriği sağlıklı olmayan ve kalitesiz malzemeler ile üretilen bu şekerlemelerin başta çocukları olmak üzere tüm insanları olumsuz şekilde etkilediğini söyleyen uzmanlar aynı zaman da bu şekerlemelerin birçok hastalığa karşı davetiye çıkardığınıda özellikle eklemişlerdir. Başta mide hastalıklarının oluşmasına neden olduğu söylenen bu kalitesiz şekerlemeler aynı zamanda kilo almamız ve obezite hastalığı ile tanışmamızda ki nedenlerden de biri olmuştur. Aynı zamanda sağlıksız ortamda ve hijyen olmayan imalathanelerde yapılan bu şekerlemeler bazı enfeksiyonların ve mikro organizmanın tüketmemiz nedeniyle vvücudumuza girmesine ve beraberinde bazı şikayetlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle bayram şekeri, çikolata ve tatlı alırken mutlaka güvenilir markaların ürünlerini almaya özen gösterin. Bunun dışında açıkta olan, ambalajsız, üretim tarihi ve yeri belli olmayan sadece uygun maliyete sahip olduğu için almayı tercih ettiğiniz ürünlerden mutlaka uzak durun. Bunun yerine evde kendi yöntemleriniz ile çikolata ya da tatlı yapabilir hem kendiniz hem de misafirleriniz için daha sağlıklı sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

şeker, çikolata, bayram şekeri, bayram şekeri alırken nelere dikkat etmeli, kurban bayramı, şeker bayramı, çocuk sağlığı, çikolatanın zararları, şekerin zararları, şekerleme, tatlının zararları, baklava, şerbet, sağlıklı beslenme, sağlıklı tüketim, sağlıklı çikolata, bayram şekerleri, bayram şekeri nasıl olmalı