Çay ve Kahve Tüketmeden Önce Düşünün!

mide-yanmasindan-kurtulun-cay-kahveHepimizin sevdiği yiyecekler olduğu gibi sevdiğimiz içecekler bizi rahatlatması açısından daha büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle kültürümüze yerleşmiş bazı içeceklerden vazgeçmemiz pek mümkün olmuyor. Neden bahsettiğimi anlamışsınızdır. Tabi ki çay ve kahve…  Gün boyu içemeden duramadığımız bu içecekler hakkında Selçuk Üniversitesi tıp fakültesi öğretim Üyesi Doç. Bilge Annagür ramazan ayında oruç tutanlar çay ve kahve tiryakiliklerini bu dönemlerde kafein eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan sinir, gerginlik, isteksizlik gün boyu aşırı baş ağrısı belirtileri konusunda uyardı.

Bu gibi kafein yüklü bağımlılık yapan içeceklerin, kafein alımının kesilmesine bağlı olarak baş ağrısı ve bununu sonunda gelen mide bulantısı da eşlik edebilir, kişi kendini yorgun ve uyuşuk hisseder ve depresif bir ruh hali içerisinde olur ve dikkat kaybı gibi belirtiler eşlik eder dedi.

Ramazan ayında kafein eksikliğine bağlı olarak bu tür sorunlar yaşayanlar için öneri de bulunan Annagür; bu durum açlık etkisi gibi gözükmektedir aslında bu durum sanılanın aksine çok tüketilen çay ve kahveye bağlı olarak gelişmektedir. Bu durum genellikle 2,3 gün içerisinde düzelir, oruç açıldıktan sonra bu belirtiler kısmen azalsa da akşam tekrar alındığı için uyku düzenini bozacaktır. Bu sebeple akşamları fazla kafein alınmaması daha sağlıklı olur. Sıvı ihtiyacını su, ayran, meyve suyu gibi içeceklerle kapatmak kafeinden arınmak için iyi bir yöntemdir.

En iyi yöntem ise oruç tutmaya başlamadan birkaç gün önce çay ve kahveyi azaltmak olacaktır. Böylelikle hem tutulan orucun dayanılmaz olmasının önüne geçilmiş olacaktır ve bir ay boyunca vücut kafeinden arındırılmış olacaktır.