C Vitamini ve Hastalıklar

C vitamini suda çözünebilen ve vücudumuz için birbirinden önemli görevi yerine getiren bir vitamindir.  C vitamini kendi başına bir çok hastalığı engeller ve hastalığın tedavisini hızlandırır. Bilirsiniz ki kışın hasta olmamak için bolca portakal ve mandalina yeriz. Peki C vitaminin vücuttaki görevleri nelerdir, hangi besinlerde bulunur ve hangi hastalıkların tedavisinde yer alır? C Vitamini ve Hastalıklar

C vitamininin Görevleri

  • Kolajen- yani vücudun çimentosu- oluşumunda,
  • Doku onarımı, büyüme ve iyileşmede
  • Antikor üretimi ve beyaz kan hücrelerinin yapımında
  • Böbreküstü bezlerde hormonların oluşmasında
  • Demirin emilimi ve onun kemik iliği, dalak ile karaciğerde
  • Folik asit metabolizmasında görev almaktadır.

C vitamini Bakımından Zengin Besinler

Siyah kuş üzümü, yeşil biber, portakal, mandalina, lahana, karnabahar, mango, üzüm suyu, tatlı patates, domates..

Tedavisinde Destek Olduğu Hastalıklar

İskorbüt: İskorbüt günümüzde nadir olarak görülen C vitamini eksikliğinden doğan bir hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri ise halsizlik, yorgunluk, diş eti kanamaları ve dişte sallanmalardır. Bu hastalık C vitamini desteği ile hızlıca tedavi edilebilmektir.

Enfeksiyon:  C vitamini enfeksiyonlardan korunmada büyük rol oynar. Ancak enfeksiyon seyri sırasında vücuttaki C vitamini düşer, bu nedenle enfekte olan kişiler C vitamini desteği almalıdır.

Cerrahi Müdahaleler ve Kemik Kırılmaları: C vitamini ameliyat yaralarının hızlı iyileşmesini yardım eder. Kırık kemiklerin düzgün bir şekilde kaynaması açısında da oldukça önemlidir.

Diş Çekimleri: Diş çekimi öncesinde ve sonrasında alınan C vitamini diş etlerinin iyileşmesini kolaylaştırır ve hızlandırır.

Ülser: C vitamini ülserin iyileşmesi için çok önemlidir ancak  kesinlikle asitli c vitamini değil su da eriyen tablet desteklerden kullanılmalıdır.