Büyük meme yaşam kalitesini düşürüyor

Büyük memelerin kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirten Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, “Büyük meme, boyun ve sırt ağrısından tutun da kişinin istediği kıyafeti giyememesi, göğüslerini saklamaya çalışması gibi birçok sağlık ve psikolojik problemleri beraberinde getiriyor” dedi.Op. Dr. Zekeriya Kul, göğüs ölçülerinin ideal sınırlar dışında olmasının kadınlarda önemli bir estetik kusur olarak görüldüğünü söyledi. Göğüs küçültme ameliyatlarına talebin çok olduğunu belirten Kul, “Son zamanlarda göğüs küçültme ameliyatlarına olan ilginin artış nedeni; bu operasyonun keyfi bir ameliyattan daha çok zaruri bir ameliyat olduğunun anlaşılması. Göğüslerin büyük ve sarkık olması, sadece kadının estetik görüntüsünü bozmuyor, bunun yanında boyun, sırt ağrısına ve kollarda uyuşmaya neden oluyor. Büyük göğüslerin vücudu öne doğru çekmesine bağlı olarak kamburlaşma başlıyor, memenin alt kıvrımının terlemesiyle pişikler ortaya çıkıyor” dedi.

Büyük göğüslerin kadınların psikolojisini de olumsuz etkilediğini ifade eden Zekeriya Kul, şunları söyledi:

“Büyük göğüslü olan kişilerde, göğüslerini sürekli gizlemeye çalışmak gibi bir davranış bozukluğu gözleniyor. Toplumda bakışların sürekli kendilerinde olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden kambur durmaya başlayan ve zamanla kamburlaşan kişi, dışarıdan bakıldığında da kendine karşı güvensiz bir görüntü sergiliyor. Göğüslerin büyüklüğü kıyafet seçimlerinde belli kısıtlamalar getiriyor. İstediği kıyafeti dilediğince giyemeyen kadın mutsuz oluyor. Göğüste oluşan sarkmalar kadınlarda estetik kaygısı yaratıyor.”

KİŞİYE ÖZEL AMELİYAT

Günümüzde kolay ve hızlı iyileşme süreci olan, modern estetik cerrahi operasyonlarla kadınların istedikleri göğüs ölçülerine kavuşabildiğinin altını çizen Zekeriya Kul, “Bu ameliyatlar, fiziksel ve psikolojik yönden yaşam kalitesini artıran ameliyatladır. Kişiye özel planlama yapılarak, vücut ölçülerine uygun büyüklükte göğüsler elde ediliyor” dedi.

Büyük göğüslerinden dolayı herhangi bir şikâyeti olan, meme gelişimini tamamlamış her kadına ameliyatın yapılabileceğini ifade eden Dr. Kul, “Yaş ve göğüslerin büyüklüğüne göre farklı teknikler kullanmak mümkün. Fakat eski yıllara göre şu an kullandığımız tekniklerde daha küçük kesi miktarı mevcut ve memenin fizyolojik özelikleri (meme başının hissiyatı ve süt verme fonksiyonları) daha fazla korunuyor” diye konuştu.

LİPOSUCTİONLA ‘İZSİZ’ MEME KÜÇÜLTME

Zekeriya Kul, meme küçültme ameliyatının yapılışını şu şekilde özetledi:
“Ameliyat tekniğine göre uygun kısımlardan meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkartılıyor; meme ucu yukarıya, olması gereken yere alınıyor. Bu sırada meme ucu ve çevresinin beslenmesi ve duyusal sinirlerinin korunmasına dikkat ediliyor. Memenin büyüklüğüne göre uygulanacak teknik değişebiliyor. Kimi zaman sadece meme başı etrafından, bazen de meme başı etrafından aşağı inen dikey bir kesi hattı kullanılarak deri ve meme dokusu çıkarılıyor. Genç kızlarda meme derisinin kendiliğinden toparlanacağı düşünüldüğünde, liposuction yöntemi kullanılarak memenin içindeki yağ miktarı azaltılarak küçültme sağlanabiliyor. Böylece herhangi bir iz kalmamış oluyor.”