Büyük kızlara Hello Kitty

Tüm dünyada fenomen haline gelen sempatik marka Hello Kitty, uzun zamandır sadece kız çocuklarının değil, yetişkinlerin de çok sevdiği bir karakter. 1974 yılında Tokyo’da Sanrio firması tarafından yardımseverlik amacıyla yoksullara ve hastalara mutluluk vermesi için oluşturulan bu ikon, başta Uzakdoğu olmak üzere Amerika ve Avrupa ülkelerinde neredeyse bir çılgınlık haline geldi. Tabii bu akımdan bizler de uzun zamandır nasibimizi alıyoruz. Artık Lady Gaga, Paris Hilton gibi isimlerin de çok sevdiği Hello Kitty’nin, büyükler için üretilen lisanslı aksesuarlarına Türkiye’de de ulaşmak mümkün.

Bu ayın sonunda piyasaya çıkacak olan Hello Kitty çantaları eğlenceli ve şık tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Markanın ürünlerini Türkiye’de satan Hakan Çanta’nın sahibi Hakan Hacısoyu bu yeniliği anlattı.

* Hello Kitty’nin hedef kitle yaşı neden büyüdü?

Hello Kitty’nin bir süredir yurtdışında restoran, otel, uçak beyaz eşya gibi sektörlere bile damgasını vurduğunu söyleyebilirim. Yani sadece küçükler için değil, Sanrio firmasının projeleri ve yatırımlarıyla uzun zamandır büyükleri de hedef aldığını biliyoruz. Bilinirliğin artması ve taleplerin karşılanması bizi çanta konusunda okul ürünlerinden yetişkin ürünlerine sürükledi. Bu marka bizim ülkemizde çocuk ürünlerinden başlayarak piyasaya girdiği için “küçüklerin markası” gibi bir algı oluştu. Ama artık her kesime ve her yaşa ulaşacağını, bununla beraber de klasik markalar arasında yer alacağını umuyorum.

* Bunun için farklı olarak nasıl bir tasarım, renk çalışması yapıldı?

Modern çizgileri deri çantalarla birleştirdik. Tasarımlarımıza kadınların günlük çanta modellerini göz önünde bulundurarak yön verdik. Yeni sezonda da fabrikamızın ürettiği moda renkleri kullanarak farklı bir çalışmayla tüketici karşısına çıkacağız.

* Örneğin erkekler için de yeni ürünleriniz var mı? Siz en çok okul çantası satıyorsunuz, bu öğretim yılında da erkeklerin sırtlarında hep Örümcek Adam çantası mı göreceğiz?

Örneğin No Fear markasıyla bir anlaşma yaptık. Farklı bir bakış açısıyla markaya yeni bir soluk getireceğimizi düşünüyorum. Biliyorsunuz okul çantalarında Örümcek Adam klasikleşen ve değişilmez bir karakter halini aldı. Şu an 70 ülkeye o çantaların ihracatını yapıyoruz. Bu yıl “Spiderman 4” filmi gelecek ve üç boyutlu olarak yayınlanacak. Bu yüzden ben de üç boyutlu ürünleri çocukların beğenisine sunmak istiyorum.