Büyük göğüsler yaşam kalitesini düşürüyor

Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, göğüs ölçülerinin ideal sınırlar dışında olmasının kadınlarda önemli bir estetik kusur olarak görüldüğünü söyledi.

SIRT VE BOYUN AĞRISINA NEDEN OLUYOR

Göğüs küçültme ameliyatlarına talebin çok olduğunu ve keyfi bir ameliyattan daha çok zaruri nitelik taşıdığını belirten Kul, “Son zamanlarda göğüs küçültme ameliyatlarına olan ilginin artış nedeni; bu operasyonun keyfi bir ameliyattan daha çok zaruri bir ameliyat olduğunun anlaşılması. Göğüslerin büyük ve sarkık olması, sadece kadının estetik görüntüsünü bozmuyor, bunun yanında boyun, sırt ağrısına ve kollarda uyuşmaya neden oluyor. Büyük göğüslerin vücudu öne doğru çekmesine bağlı olarak kamburlaşma başlıyor, memenin alt kıvrımının terlemesiyle pişikler ortaya çıkıyor” dedi.

Büyük göğüslerin kadınların psikolojisini de olumsuz etkilediğini ifade eden Zekeriya Kul, şöyle konuştu:

“Büyük göğüslü olan kişilerde, göğüslerini sürekli gizlemeye çalışmak gibi bir davranış bozukluğu gözleniyor. Toplumda bakışların sürekli kendilerinde olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden kambur durmaya başlayan ve zamanla kamburlaşan kişi, dışarıdan bakıldığında da kendine karşı güvensiz bir görüntü sergiliyor. Göğüslerin büyüklüğü kıyafet seçimlerinde belli kısıtlamalar getiriyor. İstediği kıyafeti dilediğince giyemeyen kadın mutsuz oluyor. Göğüste oluşan sarkmalar kadınlarda estetik kaygısı yaratıyor. Bunlar gibi birçok unsur sayabiliriz ama kısacası büyük göğüsler kadınların yaşam kalitesini düşürüyor.”

KİŞİYE ÖZEL AMELİYAT

Günümüzde kolay ve hızlı iyileşme süreci olan, modern estetik cerrahi operasyonlarla kadınların istedikleri göğüs ölçülerine kavuşabildiğinin altını çizen Kul, “Bu ameliyatlar, fiziksel ve psikolojik yönden yaşam kalitesini artıran ameliyatladır. Kişiye özel planlama yapılarak, vücut ölçülerine uygun büyüklükte göğüsler elde ediliyor” dedi.

Büyük göğüslerinden dolayı herhangi bir şikayeti olan, meme gelişimini tamamlamış her kadına ameliyatın yapılabileceğini ifade eden Kul, şunları söyledi:

“Yaş ve göğüslerin büyüklüğüne göre farklı teknikler kullanmak mümkün. Fakat eski yıllara göre şu an kullandığımız tekniklerde daha küçük kesi miktarı mevcut ve memenin fizyolojik özelikleri (meme başının hissiyeti ve süt verme fonksiyonları) daha fazla korunuyor” diye konuştu. Yaşam kalitesi artan ve kendine güveni geri gelen kadınların hem iş hem de aşk yaşamlarında daha başarılı olduklarını dile getiren Kul, “Bizim için önemli olan hastamızın mutluluğu. Estetik kaygılarından kurtulan kişiler hayata daha olumlu bakmaya başlıyor. Kendilerine güvenmeleri dışarıdan da fark ediliyor. İş yaşantılarında daha aktif roller almak istiyorlar.”

LİPOSUCTİONLA “İZSİZ” GÖĞÜS KÜÇÜLTME

Kul, meme küçültme ameliyatının uygulamasını şu sözlerle anlattı:

“Uygun kısımlardan meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkartılıyor; meme ucu yukarıya, olması gereken yere alınıyor. Bu sırada meme ucu ve çevresinin beslenmesi ve duyusal sinirlerinin korunmasına dikkat ediliyor. Memenin büyüklüğüne göre uygulanacak teknik değişebiliyor. Kimi zaman sadece meme başı etrafından, bazen de meme başı etrafından aşağı inen dikey bir kesi hattı kullanılarak deri ve meme dokusu çıkarılıyor.

Genç kızlarda meme derisinin kendiliğinden toparlanacağı düşünüldüğünde, liposuction yöntemi kullanılarak memenin içindeki yağ miktarı azaltılarak küçültme sağlanabiliyor. Böylece herhangi bir iz kalmamış oluyor.”