Bu kürler insanı gençleştiriyor

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’nun vazgeçilmez bitkisel mucizelerini anlattı. Hem genç kalabilmek hem de sağlıklı olmak için mutlaka uygulanmalı…

İşte Vatan gazetesinde yer alan habere göre; Saraçoğlu’nun vazgeçilmez üç kürü…

KAHVALTIDAN YARIM SAAT ÖNCE MAYDANOZ-LİMON

“Yılda üç kere maydanoz-limon kürü uygularım. 15-16 adet saplı maydanozu mutfak robotuna atın, üzerine iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve yarım bardak su ilave edin, iyice karıştırın. Bu kürü 15 gün boyunca, sabah kahvaltısından en az yarım saat önce aç karnına için. Her defasında da taze hazırlayın. 15 gün uyguladınız, sonra bir hafta ara verin, tekrar 15 gün uygulayın ve sonra bitirin. 4-5 ay sonra yine aynı şekilde tekrar edebilirsiniz.

Ama şuna mutlaka dikkat edin; iri yaprakları, iri sapları ve dalları olan kocaman maydanozları ne kür amaçlı ne de salatanızda, yemeklerinizde kullanmayın. Pazardan alacağınız yaprakları bol, küçük ve yeşil olan taze maydanozları kullanın. Onların da boyları 20 santimi geçmemeli, sapları da ince olmalı.

HAMİLELER İÇİN SAKINCALI

Hamilelerin, hamileliklerinin ilk üç ayında bu kürü uygulamaları sakıncalı. Aslında hamilelerin hekimlerine danışmadan ilaç kullanmaları ve kendi başlarna bitkisel kür uygulamaları da yanlış.

MAYDANOZ KARACİĞERİN DOSTU

Maydanozun karaciğerin rahat çalışmasını sağlayan mükemmel bir gücü var. Tabii ki salatanızın içerisinde kullanılan şekliyle değil. Salatanın veya yemeklerin içerisine koyduğunuz maydanoz kür değildir. Onun bu gücünden faydalanabilmeniz için tarif ettiğim şekilde kürünü uygulamanız gerekir. Kürü uyguladığınız birkaç gün içinde cildinizdeki değişikliği fark edersiniz. Bu kür karaciğerdeki toksinleri atar, karaciğer yağlanmasını ortadan kaldırır. Cildi tazeler ve parlaklık verir.

Maydanozun içindeki enzimlerin en önemli özelliği, besinler ve solunum yoluyla aldığımız sentetik kimyasal kanserojen maddeleri ve de vücudumuzda oluşan zararlı kimyasal maddeleri zararsız hale dönüştürmektir. Sağlıksız çalışan bir karaciğer zamanla bütün organlarımızı etkilediği gibi, aynı zamanda cildimizin canlılığını, tazeliğini ve güzelliğini de olumsuz etkiler.

ZAYIFLATIYOR

Maydanoz kürü, karaciğeri arındırarak karaciğerin daha sağlıklı çalışmasını sağladığı gibi sizi bir miktar da zayıflatır. 15 gün uyguladığınızda 1.5 kilo da zayıflarsınız. Ben bu kürü 4 ayda bir uygularım. Yani yılda üç kez.

KANSERE KARŞI KORUYAN LAHANA KÜRÜ

Lahana kürü uygularım mutlaka. İri yeşil sarımsı lahananın, her gün üç-dört yaprağını yarım litre klorsuz suda, tencerenin ağzı kapalı olacak vaziyette 15 dakika kaynatacaksınız. Bu suyu ılındıktan sonra ikiye-üçe bölüp gün içinde içeceksiniz. Bir hafta uygulayın, üç gün ara verin, sonra tekrar bir hafta uygulayın.

LAHANA KÜRÜ BUNLARA FAYDA SAĞLIYOR

Bu kürün en büyük faydası, sizi kolon kanserine karşı korur. Vücudunuzdan toksin atar. Zaten bu kürü uygulamaya başladığınızda yağlı yağlı terlemeye başlarsınız. Vücuttan yağın atıldığını hayretle gözlersiniz. Bunun dışında kan dolaşımını mükemmel bir şekilde düzenler. Özellikle ayakta çalışanlar için, varis, venöz yetmezlik ve toplardamar şikayeti olanlar için bulunmaz bir nimettir. Horlamaya ve uyku apnesine karşı da iyidir. Bu kür sizi diyabete ve yüksek tansiyona karşı da korur. İlaç aldığı halde kan şekerini düşüremeyenler lahana kürü uyguladıklarında destekleyici olarak kan şekerleri düşer.

LAHANA YERİNE BİBERİYE ÇAYI DA OLUR

Lahana yerine biberiye çayı içilebilir. Bir bardak suda, 4-5 gram, yani bir çorba kaşığı kadar biberiyeyi 9 dakika kaynatacaksınız. Günde iki defa… Her defasında yeniden kısık ateşte kaynatılıp yeniden yapılacak. Aç karnına alınması daha iyi, böylece migreni de önler. Yağ yakılmasında destekleyicidir. Bu kürle ayda 1-1.5 kilo civarında verilebilir.

KİRAZ SAPI VE LİMON SUYU

Üçüncüsü ise kiraz sapı kürü. 25-30 tane kurutulmuş kiraz sapını bir bardakta biraz daha az suda, 5 dakika kaynatacaksınız. Ilındıktan sonra süzeceksiniz. Üzerine 3-4 damla limon suyu sıkıp içeceksiniz.

NELERE İYİ GELİYOR?

Bu kür erkeklerdeki prostat şikayetine karşı önleyicidir. Bir başka özelliği de sizden stresi alır, daha relaks olmanızı sağlar. Bunun dışında yine tansiyon hastalığına karşı özellikle hipertansiyona karşı önleyicidir. Vücutta ne olursa olsun az hareket eden insanlarda zamanla ödem gelişiyor. Biz genelde oturarak iş yaptığımız için bedensel hareketimizin sayısı düşük. İşte bu kiraz sapı kürü muhteşem bir şekilde vücuttan suyu atar, tuzu, mineralleri değil ama. Günde bir defa, 15 gün süreyle yapıp bırakırsınız. İki ayda bir… Sabah aç karnına içileni en makbul olanıdır.

MEYVE SALATASI FAYDAYI AZALTIYOR

Meyveleri karıştırmayacaksınız. Kiraz, kayısı, çilek tek başına tüketilir. Kavunla karpuzu karışık yiyebilirsiniz ama meyvenin salatası olmaz. Kayısı karaciğerin dostudur, çilek karaciğerin dostudur, kayısı ile belki çileği bir oranda karıştırabilirsiniz ama kayısı ile kirazı karıştıramazsınız. Çünkü o zaman meyvelerin kimyası değişiyor, faydaları azalıyor. Aşırı şekerli meyveler var. Beyaz üzüm gibi… Onlardan da uzak duracaksınız

TATLI YEMEKTEN ÖNCE YENMELİ

Akşamları asla tatlı yemem. Çünkü anında yağa dönüşüyor. Vücutta yağ olarak depolanıyor ve diyabet riskinizi yüksek oranda artırıyor. Eğer tatlı yiyeceksem de yemekten önce yiyorum. Böylesi daha sağlıklı. Ama yine sınırlı. Mesela bir porsiyonda üç dilim baklava varsa, sadece bir dilim yiyorum.

GÜNDE MUTLAKA 1.5 LİTRE SU

Ayrıca akşam yatağa gitmeden önce mutlaka iki bardak su içerim. Organların rahat çalışabilmesi, vücuttan toksinlerin atılabilmesi için mutlak surette suya ihtiyaç var. Vücudunuzu portakal suyuyla ya da elma suyuyla yıkayabilir misiniz? Suyun yerini hiçbir şey tutmaz. Günde en az 1.5 litre su içmeliyiz. Ben her sofradan iki bardak su içerek kalkarım, çünkü sindirimi kolaylaştırır. Yemeğimi bitirdim mi iki bardak su içerim, akşam yatağa giderken de mutlaka iki bardak su içerim. Su içmek aynı zamanda cildiniz için botoks görevi görür, yaşlanmayı da geciktirir.”