Bir evlilik programının perde arkası

Şimdi moda evlilik programları! Bu programlarda evimizin kızı/oğlu kıvamında insanları gözetleyip karşılarına çıkan hayırlı kısmetleri tartışıyoruz. Hemen her kanalın gündüz kuşağında bu tür bir program yayınlanıyor. İçlerinde en beğenilen ve izleneni ise “Esra Erol’da Evlen Benimle”.

ÜNLÜ OLMAYA GELEN DE VAR, EV ARAYAN DA

Atv’de yayınlanan programda birbirini daha önce tanımayan insanlar tanışıp anlaşmakla kalmıyor canlı yayında dünyaevine giriveriyor. Evlenmek için programa katılanların amacı farklı farklı; kimi gerçekten sıcak bir yuva kurmak isterken kimi evi/arabası/ işi olmayan adaylarla ilgilenmiyor bile.Aralarında bir gün ünlü olma hayaliyle yaşayanlar da var, ilk evliliğinden olan çocuklarıyla birlikte başını sokacak ev arayanlar da…

Esra Erol’u isyan ettiren gelin adayı

YAPIM AŞAMASI

İzleyicilerin gözden kaçırdığı daha doğrusu görmediği ise programın yapım aşaması. Yayından saatler önce başlayan hummalı çalışma yayın sonrasında da devam ediyor. Adayların hikâyeleri de taliplilere gelen ihbar telefonları da ciddiyetle inceleniyor. Aktüel, Türkiye’nin dört bir yanından evlenmek için gelen adayların kaldığı otelden stüdyoya uzanıp canlı yayına giden süreci saat saat takip etti.

Esra Erol çapkın damat adayını yayından kovdu

İHBAR YAĞIYOR

Yapım odasında telefonlar bir dakika bile susmuyor. Adaylar ya da talipler ekranda göründüğü anda çalmaya başlayan telefonların neredeyse tamamı ihbar niteliğinde.

Esra Erol’da Evlen Benimle’de çılgın dans

OTEL ORTAMLARI

Programdan sonra servis araçlarıyla kaldıkları otele bırakılan adaylar akşam dışarı çıksalar bile en geç 23:00’te geri dönmek zorundalar.

Sevdiklerinden uzakta, üstelik küçücük bir otelin küçücük odasında zaman geçirmek zor. Bu durum adayları birbirine yaklaştırıyor. Gümral Hanım ve Nigar, akşamlarını dama ve tavla oynayarak geçiriyor.

12:30: Şehir dışından evlenmek için gelen adaylar kaldıkları otelden alınıp servislerle stüdyoya ulaştırılıyor.

12:45: Canlı yayında hangi adayların locada hangilerin seyirciler arasında oturacağı, “karar anı” veya gelecek talipler için kimlerin sahneye çıkacağı konuşulup programın akışı belirleniyor.

Esra Erol’da herkesi ağlatan Neslişah

13:00: Editörlerin bulunduğu odada telefonlar bir dakika bile susmuyor. Kimi programa katılmak için arıyor, kimi adayları ve talipleri ihbar etmek için. Elbette ekip bu telefonlara körü körüne inanmıyor. Dile getirilen iddia ile ilgili bilgi ve belge istendikten sonra gerekli kontroller yapılıp, ihbar izleyiciyle paylaşılmak üzere yayın akışına alınıyor.

13:15: Adayların saç ve makyajları tam bir star özeniyle yapılıyor. Kuaförler her bir aday için birbirinden farklı model uyguluyor.

13:30: Çay saati. Saç ve makyaj için sıra beklerken sıcacık bir çay içmenin tam sırası.

13:45: Ekip bir yandan telefonlara cevap verirken bir yandan da canlı yayında gerçekleşecek nikâh töreni için hazırlık yapıyor. Törene elbiseyle katılacağını söyleyen gelin son anda gelinlik giymeye karar veriyor. Yayına bir saat kala gelinlik bulmak mümkün olacak mı? Peki, sürpriz düğün pastası için hazırlıklar tamam mı?

14:00: Yayına seyirci olarak katılanlar adayları evlerinin kızı/oğlu gibi görüyor. Erkenden tribünde yerlerini alan seyirciler kısmetleri tartışmaya hazır.

14:15: Adından çok söz edilmesine rağmen bir adı olmayıp “Esra Erol’un orkestrası” diye anılan orkestramız sound-check yapıyor.

14:30: Esra Erol son hazırlıklarını yapıyor. Saç, makyaj bitti, takılar da seçildikten sonra Erol, canlı yayına hazır…

14:45: Canlı yayın hata kabul etmez. Ekip akış ve stüdyo düzeniyle ilgili son kontrolleri tamamlandı.

Son, üç, iki, bir, yayın!