Bekar kadın çalışmalı

KAGİDER ve GfK TÜRKİYE araştırma şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen ”Kadınların İş Gücüne Katılımı Kamuoyu Araştırması”nın sonuçlarından derlenen bilgilere göre, kadının toplumdaki görevleri arasında ‘‘çocuk doğurmak-büyütmek”, ”ev işleriyle ilgilenmek”, ”çalışmak-para kazanmak” ve ”sivil toplumda gönüllü işler yapmak” öne çıkıyor. Türkiye’nin kentlerini temsil eden 14 ilde 15 yaş ve üzeri 1.313 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre, kadın-erkek ayrımında bakıldığında ”çocuk ve ev işleriyle ilgili konuların” kadınlara oranla erkekler arasında daha fazla kadının temel görevleri arasında sayıldığı tespit ediliyor. Çalışmak-para kazanmak kadınların yüzde 53,4’ü tarafından kadının temel görevi olarak görülürken erkekler arasında bu oran yüzde 42,5’e geriliyor. Erkeklerin yüzde 58,7’si de ”çocuk büyütmeyi” kadının temel görevi olarak görüyor.

“BEKAR KADIN ÇALIŞMALI”

Araştırmaya göre, kadının ‘‘bekar’‘olması, ”evli-çocuksuz” olması veya ”evli-çocuklu” olması çalışma durumu hakkındaki değerlendirmeleri de etkiliyor. Bekar bir kadının çalışmasını destekleyenlerin oranı yüzde 89,3 iken evli-çocuklu bir kadının çalışmasını destekleyenlerin oranı yüzde 75,6’ya düşüyor. Her üç kişiden biri evli ve çocuklu bir kadının hangi koşulda olursa olsun isterse çalışabilmesi gerektiğini düşünüyor. Benzer bir oran kadının paraya ihtiyacı varsa çalışabileceğini düşünenler için de geçerli.

KADINLAR İÇİN İDEAL MESLEK

Öte yandan, araştırmaya katılanların yarıdan fazlası (yüzde 56) kadınlar için ideal meslekler olduğunu belirtti. İdeal olduğu düşünülen mesleklerin başında yüzde 65,8 ile öğretmenlik geliyor. Bunu sırasıyla doktorluk, hemşirelik, memurluk, avukatlık ve bankacılık izliyor. Sekreterlik, kuaförlük, muhasebecilik ve terzilik de ideal meslek grupları arasında yer alıyor.