Bebeğinizin zeka gelişimini destekleyecek 6 gıda

Ufaklığınızın Einstein’in izinden gitmesini istiyorsanız, onu beyin gücünü destekleyen gıdalarla besleyin.

Bebeğiniz doğduğunda beyni yetişkin beynin dörtte biri ağırlığında oluyor. Beyin gelişimi için ise kaliteli beslenme önem taşıyor. Özellikle yaşamın ilk yıllarında. Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde beyni üç kat daha büyük hale geliyor ve bin trilyon bağlantı oluşturuyor. Bu dönem hayatındaki en önemli öğrenme dönemi ve fiziksel aktivite ile sosyal becerilerin geliştiği dönemle eş zamanlı oluyor. Çocuğunuz bu hızlı beyin gelişimiyle baş etmek için geniş bir gıda yelpazesine ihtiyaç duyuyor.

Hayati önem taşıyan vitaminler

Büyüklerimiz bize “Balık ye” dediklerinde bir bildikleri vardı. Beynin sağlıklı gelişmesi için gerekli olan en önemli besin maddesi yağlı balıklarda bulunan esansiyel yağ asitleri oluyor. Fakat B vitamini kompleksi ve diğer besin maddeleri de önemli, özellikle de beyin fonksiyonlarını etkileyen, odaklanma ve hafızayı güçlendiren kolin adlı vitamin. Sağlıklı, dengeli bir beslenme için çocuğunuza her gün tüm gıda gruplarından gıdalar yedirmeniz gerekiyor. Düzenli öğünler ve ara öğünler beyne giden enerjinin sabit kalması için hayati önem taşıyor. Şekerli atıştırmalıkları sınırlayın, çünkü şeker yüklemesi kanda kısa süreli enerji artışına yol açıyor.

YAĞLI BALIK

Somon, taze ton balığı, sardalya ve uskumru omega-3 yağ asitleri açısından zengin. Ancak çocuğunuza haftada iki porsiyondan fazla balık yedirmeyin. Eğer balık sevmiyorsa, patatesli ve paneli balık köftesi hazırlayın.

AVOKADO

Avokado bir enerji gıdasıdır. İçerdiği omega-6 yağ asidi beynin gelişmesine yardımcı olur. Sağlıklı bir ara öğün için avokadoyu ezip muzla karıştırın.

 

ORMAN MEYVELERİ

Yapılan araştırmalarda çilek ve yaban mersininin odaklanmayı, kısa süreli hafızayı ve koordinasyonu desteklediğini ortaya çıkardı. Meyveleri tane olarak, gevreklerle ya da yoğurtlu içeceklerle birlikte ikram edebilirsiniz.

TAM TAHILLI GEVREKLER VEYA EKMEK

Tam tahıllı ürünler B12 ve B6 vitaminlerini içerirler. Çocuğunuzu 6. aydan itibaren bu gıdalarla besleyebilirsiniz. Ancak porsiyonları küçük tutun, aksi halde çocuğunuzun midesinde diğer gıda grupları için yer kalmaz.

YOĞURT

Ufaklıkların çok sevdiği bu yiyecek hafızayı güçlendiren; çocuğunuzu uyanık ve cıvıl cıvıl yapan önemli bir amino asidi içerir. Yoğurt öğle öğünü olarak çok uygun.

 

KURU FASULYE

Bol miktarda protein içeren kuru fasulye aynı zamanda iyi bir B vitamini kaynağı. B vitamininin beyin üzerindeki olumlu etkisi birçok çalışmayla kanıtlandı.

 

Formsante-Bebek