Baş ağrılarına dikkat

 

ÇEŞİTLİ BAŞ AĞRILARI

Gerilim tipi:

Bu tip baş ağrılarının görülme sıklığı %35 civarındadır. Kadınlarda daha fazla görülür. Ağrı sıklıkla enseden veya alından başlar, yukarı doğru çıkarak tüm başa yayılır. Genellikle hafif veya orta düzeyde, bazen de çok şiddetli görülür. Çoğunlukla çift taraflı gelişir.

Ağrının süresi 30 dakika ile 7 gün arasında değişir. Bir ayda 10 gün veya daha fazla ortaya çıkabilir. Baş ve boyun kaslarında gerginlik yaratabilir.

Migren:

Görülme sıklığı %12 civarındadır. Kadınlarda 2-3 kat fazla ortaya çıkar. Ağrı ataklar halinde gelir ve zonklayıcı tiptedir. Günlük aktiviteleri önleyecek boyutta şiddetli gelişir. Sıklıkla başın bir yarısını tutar.

Ortalama 24 saat sürer ancak bu süreç, 4-72 saat arasında değişebilir. Bir ay içinde en az 2-5 kere ataklar halinde görülür. Genellikle bulantı, ışığa ve sese karşı duyarlılığa sebep olur.

Küme tipi:

Görülme sıklığı Binde 4-9 civarındadır. Erkeklerde 5 kat fazla gelişir. Oyan ve zonklayıcı bir ağrı biçimidir. Genellikle çok şiddetli ve dayanılmaz boyutta ortaya çıkar. Her zaman tek taraflı ve göz çevresinde oluşur.

Ağrı krizleri 15 dakika ile 3 saat arasında değişir. 1-2 ay süren dönemlerde devam edebilir. Gözde bulanma, batma ve burun tıkanıklığını beraberinde getirir.

Sekonder:

Ciddi hastalıklar için görülme sıklığı %1-2 civarındadır. Her türlü baş ağrısını taklit eder. Ağrının şiddeti altta yatan hastalığa göre değişir. Kendine özgü bir şekli yoktur. Ağrının süresi, sıklığı ve şiddeti, buna sebep olan hastalığa göre değişir.

Hareket yeteneğinde azalma, konsantrasyon bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkabilir.