Balık kilo aldırır mı?

Sağlığımız açısından  büyük önem taşıyan ve sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketmemiz gereken besinlerden biride balık olmuştur. Özellikle içerisinde bulunan omega 3 yağı ile sağlımızı en iyi şekilde koruyan balık hem çocukların hem de yetişkinlerin belirli aralıklar ile tüketmesi gereken bir besindir. Daha çok kışın tükettiğimiz balık hem farklı çeşitleri hem de farklı lezzetleri ile aynı zamanda sofralarımızın şenlenmesine ve değişik lezzetler ile tanışmamızı sağlamıştır.

Özellikle gelişim çağındaki çocukların ve hamilelerin tüketmesi önerilen balık, gelişim çağında ki çocukların çok daha sağlıklı gelişim gösterebilmesi için hamilelerin tüketmesi ise; anne karnında ki bebeğin hem fiziken hem de beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı gelişebilmesi için önerilmektedir. Kısacası sağlık açısından çocuk ya da yetişkin kim olursa olsun balık yemesi uzmanlar tarafından söylenmektedir. Ancak içerisinde sağlık açısından önemli olan omega 3 yağı birçok kişinin aklında farklı soruların oluşmasına neden olmuştur. Balık tüketmeyi seven ve sık sık balık tüketen birçok kişi balığın kilo almamız üzerinde etkisi olup olmadığını merak etmiştir. Eğer bu konuya bir açıklama getirmek gerekirse; her balık kendi içerisinde belirli yağ miktarı taşımaktadır. Bu nedenle tüketilen balığın vücudumuza giren yağ miktarı da farklılık göstermektedir. Örneğin en yağlı olarak bilinen somon balığı hamsi ya da alabalığa nazaran daha çok yağlı olan ancak balıklar arasında en sağlıklı olan balıktır. Fakat doğal olan omega 3 yağının kilo almamız üzerinde çok fazla bir etkisi yoktur. Yani trans yağlar ile kıyaslanamayacak olan omega 3 yağı vücudumuza belirli miktarda yağ girmesine fakat sağlıklı yağın girmesine neden olmaktadır.

Balık tüketiminde kilo almamak için yapılan yanlışlardan biri balığın tüketilmemesidir. Kilo aldığını düşünen birçok kişi balığın içersinde bulunan yağın kilo alma üzerinde etkili olacağını düşünmüştür. Tamamen yanlış olan bu davranış kilo almamanızı planlarken sağlığınızı tehlikeye atmanıza neden olmaktadır. Ancak balığı nasıl pişirdiğiniz kilo almanız üzerinde etkidir. Eğer tüketeceğiniz balığı kızartma yöntemi ile pişirirseniz çok fazla yağlı olmasına neden olabilir ve buda kilo almanıza sebep olabilir. Ancak yağsız ızgaralayarak ya da fırınlayarak tüketmeniz daha az yağlı olmasına ve dolayısıyla kilo almamanıza neden olacaktır.

Aşağıdaki Kelimelerden Sitemize Ulaştınız;

balık, balık tüketmek, balığın faydaları, balığın sağlığa faydası, balık tüketmenin önemi, omega 3, omega 3 nedir, omega 3 ne işe yarar, en sağlıklı balık nedir, somon balığı, en yağlı balık nedir, balık kilo aldırır mı, balık kilo yapar mı, balık sağlıklı mı, balık yemek kilo aldırır mı, balık yemek kilo yapar mı, balık çeşitleri, balık hapı kilo aldırır mı, balığı pişirme yöntemleri, balık kaç kalori, diyet yaparken balık yemek, diyette balık yenilir mi, sağlıklı yiyecekler, sağlıklı besinler, hamilelik ve balık, hamileler nasıl beslenmeli